Alternatywne mapy dla Map Google
Mapy Google są obecnie najpopularniejszymi mapami internetowymi. Pozwalają nie tylko odnaleźć praktycznie dowolny adres w dowolnym miejscu na Ziemi, ale także wytyczyć trasę z punktu A do punktu B, wykorzystując do tego celu różne środki transportu. Ale Mapom Google brakuje kilku funkcji. Te znajdziecie w kilku alternatywnych mapach. Pokazujemy kilka najciekawszych.
Google StreetView
Zacznijmy od ciekawej funkcjonalności Map Google, na którą nie wszyscy być może zwrócili uwagę. Google StreetView umożliwia oglądanie zdjęć sferycznych (360 stopni), które rejestrowane są praktycznie na każdej ulicy na świecie, a także w wielu budynkach. Google StreetView przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy przykładowo sprawdzić, czy w okolicach miejsca naszego spotkania znajdują się miejsca parkingowe, albo na przykład gdzie konkretnie znajduje się wejście do budynku.
What3Words
Usługa What3Words pozwala na bardzo precyzyjne wskazywanie miejsc na Ziemi. Tradycyjnie takie miejsca podajemy wskazując adres: państwo, miasto, nazwę ulicy, numer budynku. Zdarza się jednak, że budynek ma kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) metrów długości i kilka czy kilkanaście wejść. W tej sytuacji wskazanie wyłącznie nazwy ulicy i numeru budynku jest niewystarczające, żeby zlokalizować właściwe wejście.
Ale jeszcze trudniej wskazać miejsce na przykład na placu czy stadionie. Załóżmy, że umawiamy się ze znajomymi na koncercie, który odbywa się na ogromnej polanie. Znalezienie się wśród dziesiątek tysięcy ludzi jest teoretycznie niemożliwe. Ale wymyślono rozwiązanie tego problemu.
What3Words to mapa, która zamiast tradycyjnych adresów posługuje się kombinacją trzech słów (stąd nazwa usługi – „jakie trzy słowa”).
Cały świat w What3Words został podzielony na siatkę o boku 3 metrów (czyli kwadraty 3 na 3 metry). Każdemu takiemu kwadratowi przypisano kombinację trzech słów. Każda taka kombinacja jest unikatowa – czyli konkretna kombinacja trzech słów wskazuje tylko jeden kwadrat o boku 3 metrów na całym świecie.
Dzięki temu możliwe jest wskazanie dowolnego miejsca na Ziemi z dokładnością do trzech metrów. Może to być konkretne wejście do budynku albo nawet konkretne miejsce na wielkiej polanie!
„Adres” tak zwanej „patelni” w centrum Warszawy to ///wycena.poduszka.łysy.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwego dyktowania adresu przez telefon. Wystarczy rozmówcy podyktować trzy słowa, a ten, po wpisaniu ich na stronie What3Words albo w aplikacji znajdzie dokładny adres.
Mapa What3Words dostępna jest na stronie internetowej, ale także jako aplikacja na smartfony. Co więcej, adresy w What3Words możemy w łatwy sposób wysyłać np. mailem albo komunikatorem internetowym – przy otwieraniu adresu What3Words pozwala wyświetlić wskazane miejsce w dowolnej innej mapie, na przykład Google Maps.
Usługa What3Words pojawiła się już w niektórych samochodach w pokładowych systemach nawigacji – na przykład w nowych modelach Mercedesa.
PlugShare
PlugShare to niezbędna usługa dla wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych. To mapa wskazująca lokalizację publicznie dostępnych ładowarek do aut na prąd. PlugShare dostępna jest przez przeglądarkę internetową, a także jako aplikacja na smartfony.
Każda stacja ładowania w PlugShare ma też specyfikację istotną z punktu widzenia właściciela pojazdu BEV: typ wtyczki (Type 2, CCS, CHAdeMO), moc (podawana w kW), a także informację o tym, czy jest darmowa, czy płatna (w większości przypadków podawana jest także wysokość opłaty za 1 kWh).
Istotną funkcją aplikacji PlugShare jest „meldowanie się” na ładowarce. W ten sposób dajemy innym kierowcom znać, że dana ładowarka jest zajęta, a także wskazujemy, jak długo będziemy się ładować i kiedy stacja znów będzie dostępna. Meldowanie co prawda nie jest obowiązkowe, ale bardzo wskazane – dzięki temu życie wszystkich kierowców aut elektrycznych jest dużo prostsze i wygodniejsze.
CoinMap
CoinMap to mapa miejsc, w których można zapłacić kryptowalutami (najczęściej bitcoinem). Miejsc tych niestety nie ma za wiele – w Warszawie to raptem nieco ponad 40 lokalizacji, ale jeśli mamy portfel kryptowalut, możemy w niektórych miejscach zapłacić za hamburgera, usługi internetowe (projektowanie stron WWW, usługi SEO), a nawet za nocleg.
Glympse
Glympse to usługa pozwalająca udostępniać swoją lokalizację bliskim i znajomym. Co prawda proste udostępnianie lokalizacji znalazło się też w Mapach Google czy niektórych komunikatorach internetowych (na przykład Facebook Messenger), ale Glympse przekazuje wiele dodatkowych informacji – na przykład prędkość, z jaką się poruszamy, a także pokazuje dokładny ślad naszej przebytej trasy.
Aby udostępnić swoją lokalizację w Glympse, należy zainstalować aplikację na swoim smartfonie. Osoby, którym udostępniamy lokalizację, mogą ją obserwować z poziomu przeglądarki internetowej (nie muszą instalować aplikacji).
OpenStreetMap
OpenStreetMap to najpopularniejsza alternatywa dla Map Google. To darmowa mapa świata tworzona przez społeczność internautów. Jest o tyle ciekawa, że dzięki wkładowi użytkowników, jest bardzo szybko aktualizowana. Jeśli zatem jakaś ulica zostanie zamknięta i wyznaczony jest objazd (lub pojawi się nowa trasa), w OpenStreetMap taka zmiana pojawia się niemal natychmiast. Dla porównania, na podobną aktualizację Map Google musimy czekać często tygodniami.
Przy korzystaniu z OpenStreetMap zaleca się założenie własnego konta, z poziomu którego możemy zgłaszać potencjalne błędy. Po akceptacji przez moderatorów nowe miejsca czy ulice natychmiast udostępniane są publicznie.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.
Paweł, a co sądzisz o Mapy Petal od Huawei?
Testuję je na Mate 40 Pro i są naprawdę dobre! Ostatnio nawet wykorzystałem do nawigacji w samochodzie! 😀 Zapowiada się na ciekawą alternatywę dla Google Maps!