Sieć kampusowa Orange 5G w fabryce Miele
W Ksawerowie pod Łodzią w fabryce sprzętu AGD firmy Miele powstanie sieć kampusowa Orange 5G działająca w paśmie 3,6 GHz. Jest to druga po Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej taka instalacja w Polsce.
„Cieszymy się, że taki partner jak Miele wybrał naszą ofertę tym bardziej, że konkurencja była poważna. Potwierdza to wysokie kompetencje Orange Polska w zakresie tworzenia sieci 5G dla potrzeb transformacji cyfrowej przemysłu. Działamy kompleksowo. Począwszy od projektu, poprzez dostarczenie, instalację i konfigurację, aż po utrzymanie sieci z zapewnieniem wysokich parametrów. Zapewnimy zasięg w 5G, ale również w LTE. Transmisja w sieci będzie się mogła odbywać z prędkością ponad 750 Mb/s. Bazujemy na doświadczeniach Grupy Orange zdobytych przy realizacji podobnych projektów w krajach Europy Zachodniej i własnych zdobytych podczas budowy sieci w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.” – powiedział Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska.
Sieć kampusowa Orange 5G – digitalizacja i automatyzacja procesu kontroli jakości
Tworzona sieć kampusowa Orange 5G pozwoli digitalizować i zautomatyzować proces kontroli jakości dla tworzonych produktów. Będzie także bardzo pomocna przy uruchomieniu na szeroką skalę szkolenia pracowników przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości (VR). Kontrakt podpisano na dwa lata.
„W przyszłości planujemy wykorzystać budowaną przez Orange sieć 5G do obsługi pojazdów autonomicznych, dużej liczby czujników IoT oraz zdalnego wsparcia ekspertów z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR). Wszystko to ma na celu dalszą transformację cyfrową naszej fabryki i zwiększenie jej wydajności operacyjnej. Zaprosiliśmy również startupy, z którymi chcemy wdrażać i testować nowe rozwiązania 5G, które mamy nadzieję z powodzeniem zastosować również w naszych zakładach w innych krajach.” – powiedział dr Thorsten Störmer, Dyrektor Zarządzający Miele Ksawerów.
„Wraz z naszymi partnerami, Orange, Ericsson, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i oczywiście z wybranymi start-upami będziemy próbować w nadchodzących miesiącach zmierzyć się z nową technologią 5G, aby poznać ograniczenia i restrykcje. W Miele traktujemy ten projekt jako dobrą okazję do wniesienia istotnego wkładu w nasz rozwój technologiczny i przedłużenia naszej pozycji lidera w branży.” – dodał Manfred Neuhauser, kierownik projektu S5 w Miele.
„Stworzyliśmy w Łódzkiej Strefie „S5- Akcelerator Technologii 5G” by kreować innowacje wzmacniające Przemysł 4.0. Zaangażowanie się w projekt inwestorów i partnerów, firm takich jak Orange czy Ericsson przyspiesza rozwój przemysłowej sieci 5G.” – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
„W Łódzkiej strefie będziemy świadkami pierwszych wdrożeń innowacji opartych na 5G w realnym środowisku produkcyjnym. To efekt, jaki osiągnęliśmy dzięki połączeniu potencjału naszych startupów oraz doświadczenia naszego i partnerów biznesowych.” – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Orange wykorzysta anteny Ericsson
Urządzenia komunikujące się z siecią będą korzystały z kart SIM. W ramach umowy dostarczy je Orange Polska. Do budowy sieci wykorzystane zostaną anteny firmy Ericsson, które działają w pasmach 3,6 GHz oraz 2100 MHz.
„Współpraca firm Ericsson, Orange i Miele to idealny przykład kierunku, w jakim zmierza wprowadzanie technologii 5G. Zastosowanie w produkcji aplikacji działających przy wykorzystaniu łączności 5G jest wymownym przykładem dla innych firm, jak można z pożytkiem dla rozwoju produkcji, a także rodzimego rynku, kreować konkurencyjną przewagę. Cieszę się, że Ericsson bierze udział w tym projekcie i dostarcza nowoczesną infrastrukturę 5G.” – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Fabryka firmy Miele w Ksawerowie
Fabryka firmy Miele w Ksawerowie działa od jesieni 2019 r. i zatrudnia 300 osób. W marcu 2020 r. z linii produkcyjnej zjechały pierwsze egzemplarze pralek najnowszej generacji. W miarę rozwoju produkcji możliwa będzie również dalsza rozbudowa tworzonej tam sieci Orange 5G. To uczyni fabrykę w Ksawerowie jedną z nowocześniejszych w Europie.
Sieci kampusowe powstają w coraz większej liczbie firm. Jedną z pierwszych w Polsce była sieć kampusowa powstała w krakowskiej firmie Astor.
Źródło: Orange
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.