Pierścień biometryczny ze sztucznym odciskiem palca ochroni prawdziwą tożsamość
Pierścień biometryczny to najnowszy pomysł na chronienie w sieci danych osobowych użytkownika. Kaspersky, twórca rozwiązania, proponuje używanie sztucznie wygenerowanego odcisku palca do stworzenia niezbędnej w dzisiejszych czasach tożsamości cyfrowej.
Biżuteria na pograniczu technologii i sztuki – takimi słowami Kaspersky oficjalnie opisuje pierścień biometryczny zaprojektowany we współpracy z projektantem biżuterii i akcesoriów ze Sztokholmu.
Gadżet powstał z powodu coraz bardziej powszechnego używania danych biometrycznych użytkowników do odblokowywania smartfonów i komputerów, a także logowania do aplikacji i kont w serwisach internetowych.
Zamiast wpisywać hasło lub podawać numer PIN wystarczy przyłożyć palec do czytnika linii papilarnych bądź pozwolić na zeskanowanie tęczówki. To wygodny i szybki sposób uwierzytelniania, który jednak ma zasadniczą wadę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo: danych biometrycznych nie można zmienić.
Przejęcie przez przestępców hasła nie jest jeszcze końcem świata, gdyż wystarczy je zmienić, żeby uchronić się przed niepowołanym dostępem do konta czy sprzętu. Jeśli wycieknie odcisk palca użytkownika, staje się on bezbronny przed potencjalnymi atakami, gdyż oszuści bez trudu będą mogli posługiwać się jego tożsamością. Dlatego też Kaspersky stworzył pierścień biometryczny.
W 2015 roku w wyniku ataku hakerskiego na Federalny Urząd Zarządzania Kadrami Stanów Zjednoczonych wyciekło 5,6 miliona odcisków palców. Niedawno w publicznie dostępnej bazie danych wykorzystywanej przez Brytyjską Policję Metropolitalną, dostawców sprzętu i usług dla wojska oraz banki wykryto odciski palców ponad miliona osób. Oprócz tego istnieją liczne przykłady udowodnienia przez badaczy możliwości kradzieży odcisków palców człowieka przy pomocy aparatu fotograficznego oraz innych powszechnie dostępnych narzędzi.
Pierścień biometryczny ze sztucznym odciskiem palca
Pierścień biometryczny zawiera sztucznie wygenerowany, unikatowy odcisk palca. W chwili odblokowywania sprzętu wystarczy przyłożyć do czytnika gadżet zamiast własnego palca, żeby urządzenie zostało odblokowane. W ten sposób można korzystać z nowoczesnych zabezpieczeń bez konieczności podawania prawdziwych danych, które mogłyby być wykorzystane przez przestępców.
Za pomocą tego gadżetu można odblokować telefon oraz uzyskać dostęp do innych systemów wymagających uwierzytelnienia przy użyciu odcisku palca, nie obawiając się kradzieży danych biometrycznych. W przeciwieństwie do rzeczywistego odcisku palca jego sztuczny odpowiednik można zmienić i zresetować. W przypadku wycieku danych biometrycznych na skutek ataku wzór na pierścieniu można wymienić na nowy, chroniąc w ten sposób swoje unikatowe dane osobiste.
Pierścień biometryczny wydaje się być sensownym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zachowaniu prywatności i uchronieniu swoich prawdziwych danych przed potencjalnym wyciekiem.
Dzięki gadżetowi możliwe jest okresowe zmienianie używanego odcisku palca, a w razie potrzeby można nawet korzystać z kilku różnych wzorów jednocześnie, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do różnego sprzętu i kont.
Pierścień biometryczny został pokazany przez producenta oprogramowania zabezpieczającego jako ciekawostka. Kaspersky nie wspomniał o planach wprowadzenia gadżetu do sprzedaży, wydaje się jednak, że zapotrzebowanie na niego może być całkiem spore.