o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

22 kwietnia 2013
Marcin Kaczmarek

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wniósł pozew o stwierdzenie nieważności czterech umów w sprawie zamówienia publicznego zawartych w ramach realizacji programu PESEL2 przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA (obecnie Centrum Projektów Informatycznych) oraz IBM Polska. Umowy zostały zawarte w 2008 i 2009 roku, a kontrola przeprowadzona w 2012 roku wykazała "rażące naruszenie podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych".

 

Centrum Projektów informatycznych niezgodnie z prawem podzieliło zamówienie na części oraz zaniżyło wartość pierwszej części do około 45 tys. zł. W ten sposób zostały ominięte przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, mimo że wartość całego zamówienia była znacznie większa od progu wyznaczonego przez ustawę.

W kolejnych trzech częściach zamówień CPI zamówiło oprogramowanie z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy Pzp. Powołując się na brak posiadania praw autorskich do modyfikacji systemu (bo IBM nie został zobowiązany do ich przekazania) oraz doświadczenie wykonawcy, niezasadnie zastosowało tryb z wolnej ręki, udzielając zamówień na modyfikację oprogramowania za kwotę ponad 70 mln zł.

Pozew o stwierdzenie nieważności umów zawartych w wyniku wadliwie przeprowadzonych procedur ma służyć wyeliminowaniu zjawiska uzależniania zamawiających od pierwotnego wykonawcy oprogramowania, a następnie udzielania kolejnych zamówień w trybie z wolnej ręki. Jednocześnie Prezes Urzędu wniósł o zobowiązanie stron do zwrotu wzajemnie spełnionych na ich podstawie świadczeń.




Przeczytaj również...
Suku (2013-04-23 09:15:32)
Interesuje mnie to S.A., CEO
#1
Myślałem że takie rzeczy skończyły się z 10 lat temu, ale widzę nadzieją nadzieją a urzędy i tak robią swoje ;(
Ludzie zwyczajnie w świecie powinni iść siedzieć za takie przekręty, każdy kolejny który w wyniku 'inspekcji zgodności dokumentów' podpisał papier.
Przecież to nie jest normalne żeby takie kruczki gdzieś umknęły jak możliwość pracy na sprzedanym sofcie bo 'my mamy do niego prawa'...
Ręce opadają i coraz częściej rozumiem ludzi którzy wolą się wypiąć na to wszystko...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt