o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

22 grudnia 2011
Paweł Pilarczyk

Seria drukarek HP LaserJet niedługo skończy 28 lat. Gdy debiutowała w 1984 roku, wprowadziła drukarki laserowe do domów. Od tego czasu urządzenia noszące to oznaczenie systematycznie ewoluują i wzbogacają się o nowe funkcje. W naszej redakcji przetestowaliśmy najnowszy model z tej serii, HP LaserJet Pro 100 color MFP M175nw. To urządzenie wielofunkcyjne, czyli skaner, kolorowa drukarka laserowa i kopiarka w jednym. Pracuje także w sieci Ethernet i WiFi. Ale najciekawsze jest to, że ma własny... adres email i potrafi bez podłączania do komputera wydrukować załączone pliki Worda czy PDF-y (i nie tylko), które wyślemy do niej mailem.

 

Pierwsze spojrzenie

Sprzęt dotarł do nas w nieoryginalnym kartonie. Oryginalne opakowanie prawdopodobnie nie chroniło już dostatecznie urządzenia, po tym jak odwiedziło ono inne redakcje ;-). W środku pudła znaleźliśmy drukarkę, płyty ze sterownikami, instrukcję obsługi i kabel USB. Zabrakło kabla zasilającego (fabrycznie jest dołączany do drukarki). Na szczęście zakończony jest bardzo popularnym wtykiem typu IEC C14 (takim samym, jak kable zasilające do komputerów stacjonarnych), a że kabli takich mamy w redakcji mnóstwo, bez problemów udało nam się podłączyć drukarkę. Po kilku chwilach urządzenie gotowe było do pracy.

HP LaserJet Pro 100 color MFP M175nw to przedstawiciel nowej linii drukarek, opisywanych trzycyfrowym oznaczeniem (do niedawna drukarki HP oznaczane były czterocyfrowymi symbolami). Dziwi trochę takie jakby na siłę wydłużanie nazwy, skoro wystarczyło nazwać drukarkę po prostu "LaserJet Pro 100", lub nawet "LaserJet 100". Produkt dostępny jest w dwóch wersjach: M175nw (opisywana w tej recenzji), z wbudowanymi modułami sieci Ethernet (literka n od network) oraz WiFi (literka w od wireless), a także M175a, wyłącznie z interfejsem USB (literka a od... nie wiemy czego :-). Sugerowana cena detaliczna tej pierwszej to 1499 złotych, a drugiej 1299 złotych. W sklepach model M175nw jest znacznie tańszy niż jego cena SRP – kupimy go już za ok. 1250 złotych. Posiadaczem odmiany tańszej M175a można się stać już za ok. 1050 złotych.

LaserJet Pro 100 color MFP M175nw to kolorowa drukarka laserowa z wbudowanym skanerem. Urządzenie drukuje z rozdzielczością maksymalną 600 DPI i deklarowaną przez producenta szybkością 16 stron na minutę w czerni (albo 17, zależy gdzie szukamy ;-)) i 4 stron na minutę w kolorze. Podajnik na papier mieści 150 arkuszy, a odbiornik (umieszczony pod skanerem) zaledwie 50 arkuszy. Wbudowany skaner cechuje się rozdzielczością optyczną 1200×1200 DPI. Ma własny podajnik (na 35 kartek), co ułatwia skanowanie wielu arkuszy za jednym zamachem – nie musimy każdego ręcznie umieszczać na szybie skanera. M175nw podłączyć można do komputera za pomocą interfejsu USB; urządzenie ma także interfejs sieci Ethernet (10/100 Mbps), może zatem pracować jako drukarka sieciowa.

Co więcej, drukarka M175nw ma wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową WiFi 802.11b/g/n – możemy ją postawić w dowolnym miejscu biura (czy domu), z dala od komputera, oby tylko była w zasięgu sieci WiFi. Należy tylko upewnić się, że posiadany przez nas router WiFi obsługuje funkcję WPS (WiFi Protected Setup), czyli ma przynajmniej przycisk WPS z tyłu obudowy lub przypisany kod PIN. Drukarka HP do sieci bezprzewodowej może się podłączyć jedynie w trybie WPS – nie ma możliwości wyboru punktu dostępowego i wpisania hasła z panelu sterowania urządzenia (chociaż szkoda, że HP nie dało takiej możliwości; potrafią to np. urządzenia Logitech Squeezebox, które też mają skromną liczbę przycisków, a jednak hasło znakowe też da się wprowadzić). Można ten problem obejść, ale metodą "prawej ręki za lewe ucho" – po podłączeniu drukarki do sieci Ethernet kablem, wpisujemy adres IP drukarki w przeglądarce internetowej i pokaże nam się jej panel kontrolny (drukarka ma wbudowany serwer WWW). Z poziomu tego panelu można m.in. wybrać bezprzewodowe punkty dostępowe z listy oraz, w razie potrzeby, wpisać hasła autoryzujące.

Drukarka oferuje ponadto funkcję Smart Install. Sterowniki (wyłącznie dla systemu Windows) przechowywane są w pamięci urządzenia. Aby skonfigurować drukarkę na komputerze wystarczy podłączyć ją przez USB lub wyszukać na liście dostępnych drukarek sieciowych, a odpowiednie oprogramowanie i sterowniki drukarki zainstalują się automatycznie. Nie musimy szukać płyt instalacyjnych czy pobierać driverów z internetu. Działa to podobnie, jakbyśmy do komputera podłączyli po prostu pendrive'a USB. Oczywiście warto po instalacji dokonać aktualizacji sterowników do najnowszej wersji, ale nie jest to konieczne do prawidłowej pracy drukarki.
HP LaserJet Pro 100 color MFP M175nw to sprzęt kierowany do małych biur (lub do użytku domowego), na co wskazywać może dość niewysoka cena (już od ok. 1050 złotych z podatkiem VAT w internecie) oraz zalecane przez producenta obciążenie na poziomie do 950 stron miesięcznie (maksymalne obciążenie drukarki to 20 tys. stron miesięcznie). Szkoda, że produkt nie oferuje przy tym funkcji druku dwustronnego (duplex), która w zastosowaniach biurowych bardzo często się przydaje (pozwala zaoszczędzić znaczne ilości papieru). Oczywiście można najpierw wydrukować strony nieparzyste, a potem załadować ponownie stos papieru do podajnika i wydrukować na rewersie strony parzyste – ale to nie to samo.

Cechą szczególną, na jaką producent zwraca uwagę, jest HP ePrint – czyli umiejętność drukowania "w chmurze". Zasada jest bardzo prosta: drukarka otrzymuje własny adres email. Wystarczy wysłać maila na ten adres, a gdy ten dotrze do urządzenia, wydrukuje ono jego treść, jak również dołączone załączniki. Dzięki temu drukować możemy z dowolnego miejsca na świecie, a nawet z dowolnego urządzenia, z którego możemy wysłać email – może to być nie tylko komputer, ale np. smartfon czy tablet.


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt