Microsoft kupuje Nuance oraz wyciek danych z LinkedIn (materiał z Biznes24)
W 53 odcinku naszego programu w Biznes24 poruszyliśmy dwa tematy: akwizycja firmy Nuance przez Microsoft oraz kolejny wyciek danych – tym razem z LinkedIn.
O obu wydarzeniach pisaliśmy już na ITbiznes wcześniej, więc jeśli ktoś przeoczył te informacje, odsyłamy do naszych materiałów:
Microsoft wyłożył 19,7 miliarda dolarów na Nuance. To druga największa akwizycja Microsoftu w historii tej firmy – najwięcej dotąd wyłożono na zakup LinkedIn (26 mld dolarów). Spółka jest w ostatnim czasie bardzo aktywna jeśli chodzi o przejęcia innych podmiotów – we wrześniu kupiła Zenimax Media, właściciela światowych wydawców gier (m.in. Bethesda Softworks, id Software, Arkane, Alpha Dog itp.). Mało brakowało, a Microsoft nabyłby prawa do amerykańskiego oddziału TikToka, na co firma miała przeznaczyć 30 miliardów dolarów. Firma ma też chrapkę na Discord, ale ta akwizycja jest pod dużym znakiem zapytania.
Nuance to firma znana z oprogramowania Dragon do dyktowania tekstu. Rozwijane jest od 1997 roku. Pierwotnie nazywało się Dragon Dictate i tworzone było przez firmę Dragon Systems. Pozwalało dyktować komputerowi tekst, słowo po słowie. Między słowami należało robić przerwy.
Firma Dragon Systems w 2005 stała się własnością Nuance, a jej flagowe narzędzie było dalej rozwijane. Dziś nazywa się po prostu Dragon i pozwala na swobodne dyktowanie tekstu.
To jedno z najlepszych rozwiązań tego typu na rynku, które wykorzystuje głębokie uczenie maszynowe. Uczy się wymowy użytkownika i z czasem coraz doskonalej rozpoznaje wypowiadane słowa.
Z rozwiązań Nuance korzystają także inne firmy. Platformę zamiany mowy na tekst licencjonuje na przykład Apple na potrzeby swojego asystenta Apple Siri.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.