o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

4 marca 2008
Michał Tomaszkiewicz

Kaspersky Lab opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2008 roku.

Dane statystyczne uzyskane w wyniku skanowania ruchu pocztowego w lutym 2008 roku w niewielkim stopniu różnią się od danych dotyczących pierwszego miesiąca roku. Mimo że trojan downloader Diehard nadal wywołuje poważne epidemie, nie znalazło to odzwierciedlenie w rankingu.

Styczniowy ranking 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawierał cztery warianty tego trojana. W lutym czwórka ta została zastąpiona jedną nową wersją, która uplasowała się na dwunastym miejscu; nie oznacza to jednak koniec walki z Diehardem. W lutym liczba programów z tej rodziny nadal szybko rosła i w ciągu miesiąca wykryto około 50 nowych modyfikacji. Dla porównania w ciągu ostatnich czterech miesięcy (od października 2007 r.) zostało wykrytych tylko 100 nowych modyfikacji.

Przynajmniej raz dziennie ruch pocztowy zakłóca seria masowych wysyłek flashowych zawierających Dieharda, przy czym zawsze rozsyłany jest nowy wariant programu. Jeśli zsumujemy udziały procentowe wszystkich wariantów tego trojana, pod względem udziału procentowego Diehard plasuje się wyżej niż lider rankingu, robak NetSky.q.

Drugą nowością w lutowym zestawieniu jest kolejny trojan downloader, Trojan-Downloader.Win32.Small.hsl. Szkodnik ten od razu zdołał uplasować się na piątym miejscu, co oznacza, że w najbliższej przyszłości w naszym rankingu może pojawić się kolejna niebezpieczna nowa rodzina. Interesujące jest to, że z czterech rodzin szkodliwych programów, które powodują obecnie epidemie, w rankingu znalazł się tylko Diehard i Bagle.

Wygląda na to, że ich dwaj rywale, Zhelatin oraz Warezov, robią sobie przerwę. Jednak Zhelatin wykorzystał Walentynki i w dniu tym zostały masowo rozesłane najnowsze wersje tego szkodliwego programu. Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 5,12% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu nadal krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.
 Źródło: informacja prasowa

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt