o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

8 sierpnia 2006
Ernest Frankowski

Ostatnio do naszej redakcji trafił komplet urządzeń firmy ZyXEL. Składają się na niego tytułowe urządzenie wielofunkcyjne Prestige 2602HW-61C over POTS, P-320W 802.11g Wireless Firewall Router, P-2000W_v2 VoIP WiFi Phone oraz AG-225H WiFi Finder & USB Adapter.
 

Wszystkie cztery urządzenia są potencjalnie bardzo ciekawe. Pierwsze dwa to routery rozbudowane o pewne dodatkowe funkcje. Dwa kolejne to telefon WiFi oraz klucz USB, będący bezprzewodową kartą sieciową oraz wyszukiwarką takich sieci. Routerem P-320W, telefonem oraz wyszukiwarką zajmiemy się w kolejnych artykułach. Dziś skupimy się na urządzeniu Prestige. Już sama nazwa wskazuje na coś wyjątkowego. Jeśli prestiż ma polegać na tym, że urządzenie łączy wiele funkcji, to rzeczywiście nazwa jest uzasadniona. Już na początku okazuje się bowiem, że przedmiot naszego zainteresowania to tak naprawdę urządzenie łączące funkcje routera, firewalla, punktu dostępowego WiFi oraz serwera Voice over IP (VoIP).

Oględziny

Niestety, wbrew nazwie, zawartość pudełka jest bardzo skromna. Znajdujemy w nim dwa kable telefoniczne (RJ-11), jeden kabel ethernetowy (RJ-45), zasilacz oraz cieniutką instrukcję po angielsku. Na początek więc minus za ubogą zawartość pomocniczą pudełka. Na szczęście w pudełku znajduje się także główny bohater tego tekstu :-).

W pudełku zabrakło płyty CD, na której znajduje się skrócona oraz pełna instrukcja użytkownika. Jak zapewnił nas producent, takowa płyta wchodzi w skład zestawu. Jej brak w pudełku wynika z faktu, że testowany przez nas egzemplarz routera to urządzenie krążące po różnych redakcjach - w którejś z nich płytka musiała zaginąć.

Przygodę z Prestige zaczynamy od przestudiowania instrukcji. Tu kolejna niespodzianka. W instrukcji uparcie producent pisze, aby w celu uruchomienia routera użyć „V-shaped cable”. Takiego okablowania nie ma jednak w pudełku. Kabel sam w sobie jest (powinien być) bardzo charakterystyczny. Z jednej strony ma końcówkę służącą do podłączenia do portu DSL routera, a z drogiej rozgałęzienie i dwie końcówki, jedna do podłączenia do modemu ADSL, a druga do podłączenia do gniazdka telefonicznego. Oznaczałoby to, że port DSL routera radzi sobie z komunikacją zarówno sieciową, jak i telefoniczną… Ale nie do końca… Na koniec bowiem wyjaśniło się, że instrukcja dołączona do routera ma charakter uniwersalny i można ją także znaleźć w pudełkach z routerami z serii Prestige 2602HWL. Ta seria ma z kolei to do siebie, że może obsługiwać zarówno telefonię VoIP, jak i standardową. Stąd możliwość zastosowania kabla „V-shaped”. Jednak z naszym routerem i tak by się taki kabel nie przydał.

Następnie przyszła kolej na oględziny samego routera. Urządzenie jest dość duże i kanciaste. Posiada antenę WiFi, szereg diod na przedniej ściance oraz oczywiście szereg portów na tylniej. Do routera można podłączyć cztery komputery (4 porty LAN RJ-45) i dwa telefony analogowe (dwa porty RJ-11). Znajdziemy także port DSL (Internet) oraz oczywiście włącznik zasilania i przycisk Reset.

Na przedniej ściance urządzenia znajdują się diody sygnalizujące zasilanie, podłączenia urządzeń do portów RJ-45, działanie sieci WiFi, połączenie z modemem ADSL, Internetem oraz telefonami.


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt