Interfejsy dla osób niepełnosprawnych
Według badań naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności stanowią aż jedną ósmą wszystkich użytkowników internetu. Mówimy tu zatem o dziesiątkach milionów osób. Tymczasem wciąż producenci nowoczesnej elektroniki oraz oprogramowania na komputery i smartfony zapominają o tym, że ze względu na pewne fizyczne ograniczenia, niektórzy nie będą mogli w ogóle korzystać z ich rozwiązań, lub korzystanie z nich będzie mocno utrudnione. Często interfejsy użytkownika nie wymagają dużych modyfikacji, by przystosować je do wymagań osób niepełnosprawnych.
Międzynarodowy standard dostępności stron internetowych
W Polsce w 2015 weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Administracji Cyfrowej, które nakazuje, by wszystkie instytucje publiczne – czyli 85 tys. podmiotów – przestrzegały międzynarodowego standardu dostępności stron internetowych – czyli tzw. WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Nadal jednak wiele stron, a także aplikacji na komputery i smartfony nie jest przystosowanych do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne.
O problemach, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne rozmawialiśmy na antenie Biznes24 z naszym gościem, którym jest Norbert Niedojadło. Norbert cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Zapis wideo naszej rozmowy można obejrzeć poniżej.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.