Marka ThinkPad ma już 30 lat
Markę ThinkPad kojarzy każdy, kto ma do czynienia z komputerami. Gdy myślimy „ThinkPad”, przed oczyma staje nam czarny, kanciasty laptop. Nie wszyscy mają świadomość tego, że marka ThinkPad ma już równe 30 lat i została użyta w przypadku setek różnych modeli urządzeń.
Wszystko zaczęło się w 1992 roku
Pierwszy komputer przenośny IBM ThinkPad 700C został zaprezentowany na konferencji prasowej w październiku 1992 roku. Wtedy jeszcze mało kto spodziewał się, że właśnie narodziła się jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży IT.
ThinkPad 700C miał 10,4-calowy, kolorowy ekran TFT o rozdzielczości 640 na 480 pikseli, procesor Intel 486SL taktowany zegarem 25 MHz i 4 MB pamięci RAM. Na środku klawiatury, pomiędzy klawiszami G, H i B znalazł się charakterystyczny, czerwony „grzybek” – tzw. TrackPoint. To kontroler sterujący kursorem myszy, który przez lata zyskał rzeszę fanów. Dziś trackpointy oddały pola touchpadom (gładzikom), ale czerwony grzybek montowany jest po dziś dzień niemal we wszystkich ThinkPadach i wciąż dla wielu osób jest jednym z argumentów za wyborem laptopa z linii ThinkPad.
Kolejną charakterystyczną cecha ThinkPadów jest ich kanciasta, czarna obudowa. Design nie jest tu dziełem przypadku. Projektant obudowy, Richard Sapper, wzorował się na pudełku bento, które jest popularnym w Japonii naczyniem do spożywania sushi.
Choć dzisiejsze ThinkPady są znacznie smuklejsze i lżejsze od modelu 700C sprzed 30 lat, to nadal zachowały unikatowe cechy obudowy. W efekcie ThinkPada nie da się pomylić z żadnym innym komputerem na rynku.
Nowy właściciel, ten sam ThinkPad
W 2005 roku IBM sprzedał cały swój dział komputerów osobistych chińskiej firmie Lenovo, dziś jednemu z największych producentów komputerów na świecie. Lenovo przejęło także markę ThinkPad. W momencie akwizycji uznano jednak, że marka jest tak bardzo kultowa, że należy ją nadal rozwijać, z zachowaniem pierwotnych, tradycyjnych założeń.
Dziś rodzina ThinkPad liczy setki różnych modeli. Najnowsze dostępne są zarówno jako stacje robocze (linia ThinkPad P), jak i smukłe, niezwykle lekkie maszyny przenośne (rodzina ThinkPad X1). Wspólną cechą wszystkich ThinkPadów jest to, że tworzone są z myślą o biznesie, a to oznacza, że są budowane z myślą o najwyższej wytrzymałości i niezawodności oraz najwyższym bezpieczeństwie przechowywanych danych. ThinkPady otrzymują zawsze nowoczesne komponenty i zapewniają bardzo wysoką wydajność, ponieważ nic tak nie irytuje podczas pracy, jak powolny komputer. Wisienką na torcie jest już legendarna klawiatura, jedna z najlepszych, jakie można dziś spotkać w laptopach.
Ale dzisiejsze ThinkPady są też polem do eksperymentowania z najnowszymi wynalazkami inżynierów. W 1993 roku pojawił się model ThinkPad 555BJ z wbudowaną drukarką atramentową (!). W 1995 roku pokazano z kolei ThinkPada 701C z rozkładaną klawiaturą (klawiatura po rozłożeniu była szersza niż obudowa komputera, dzięki czemu była wygodniejsza w pisaniu).
Z kolei ThinkPad W700ds zaprezentowany w 2009 miał dwa ekrany – dodatkowy, mniejszy ekran wysuwany był z boku i dawał dodatkową powierzchnię roboczą.
Dwa lata temu (w 2020 roku) do sprzedaży trafił pierwszy na świecie komputer z elastycznym, zginanym w pół ekranem – ThinkPad X1 Fold. Recenzja tego komputera na wideo poniżej.
W tym roku Lenovo zaprezentowała następcę X1 Fold, czyli komputer ThinkPad X1 Fold 16, wyposażony w jeszcze większy wyświetlacz i oczywiście – najnowszej generacji komponenty.
Unikatowy ThinkPad na 30-lecie
Z okazji 30-lecia marki ThinkPad wprowadzono limitowaną edycję komputera ThinkPad X1 Carbon 10 generacji. Na obudowie (wykonanej z włókna węglowego) umieszczono logo w stylu retro, które znalazło się też poniżej klawiatury. Komputery mają też jedwabne napisy „30th Anniversary Edition” i sprzedawane są w specjalnych opakowaniach. Producent planuje wyprodukować jedynie 5000 egzemplarzy limitowanej wersji ThinkPada, a do Polski trafi tylko 100 sztuk tego komputera.
Ilustracja otwierająca: acidpix, na licencji Creative Commons
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.