IBM otwiera pierwsze centrum danych kwantowych w Europie
IBM zainaugurował działalność swojego pierwszego centrum danych kwantowych w Europie. Obiekt, zlokalizowany w Ehningen w Niemczech, jest drugim tego typu centrum na świecie i znacząco rozszerza flotę zaawansowanych systemów kwantowych firmy dostępnych dla globalnych użytkowników za pośrednictwem chmury. W uroczystym otwarciu uczestniczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Nowe centrum danych mieści już dwa nowe systemy kwantowe IBM Eagle, a wkrótce zostanie wyposażone w system oparty o procesor IBM Heron. Heron, zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku, jest jak dotąd najmniej podatnym na błędy i najbardziej wydajnym chipem kwantowym amerykańskiego gianta. Zapewnić ma on nawet 16-krotny wzrost wydajności i 25-krotny wzrost szybkości w porównaniu z komputerami kwantowymi firmy sprzed dwóch lat. Otwarcie centrum w Europie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową ze strony europejskich firm i instytucji badawczych.
W IBM Quantum Network zrzeszonych jest ponad 80 organizacji
Wśród ponad 80 europejskich organizacji należących do sieci IBM Quantum Network znajdują się takie firmy jak Crédit Mutuel, Bosch, E.ON, Volkswagen Group, a także instytucje badawcze, takie jak hiszpański Ikerbasque i niemieckie Fraunhofer-Gesellschaft. Dostęp do najnowocześniejszych systemów kwantowych umożliwi im prowadzenie badań nad algorytmami i aplikacjami obliczeń kwantowych, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin, od finansów po ochronę środowiska.
Otwarcie centrum danych IBM Quantum w Ehningen to dobra wiadomość dla Niemiec. Będzie ono miejscem innowacji i rozwoju biznesu, a także wyrazem zaufania inwestorów do niemieckiego rynku – powiedział kanclerz Scholz w czasie uroczystości.
Dodał, że rząd niemiecki będzie wspierał rozwój technologii kwantowych, aby promować silny ekosystem wokół rozwoju komputerów kwantowych.
Centrum jest dostępne za pośrednictwem platformy IBM Quantum, a firma aktywnie wspiera rozwój możliwości użycia tych systemów i pomaga klientom w odkrywaniu algorytmów w erze kwantowej. Liczy na to, że komputery kwantowe będą w stanie rozwiązywać praktyczne problemy lepiej niż jakakolwiek metoda klasyczna.
Źródło: Informacja prasowa
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.