Jaka jest wiedza o kryptowalutach w Polsce?
Akademia Zondy powstała, gdyż wiedza o kryptowalutach w Polsce jest niewystarczająca, mimo iż większość z nas zetknęła się z tym tematem.
„Dane z badania potwierdzają nasze przypuszczenia, że ogólny poziom wiedzy na temat kryptowalut jest nadal bardzo niski. To dość niepokojące, ponieważ liczby pokazują, że w nadchodzących latach wykorzystanie kryptowalut będzie znacząco rosło. Obecnie 87 krajów na świecie bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, a 9 już to zrobiło. Co więcej, jest tylko kwestią czasu, aż kryptowaluty staną się regularnie oferowaną metodą płatności w sklepach online, ponieważ 72 proc. sprzedawców na całym świecie planuje wprowadzić je w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak brak odpowiedniej wiedzy, przy natłoku dezinformacji w temacie kryptowalut, przyczynia się do tego, że wiele osób waha się przed skorzystaniem z jednej z największych innowacji naszych czasów” – powiedział Kamil Sikorski, Chief Growth Officer i Poland Country Head w firmie Zonda.
Zonda – giełda kryptowalut
Zonda jest jedną z większych giełd oferujących możliwość obrotu kryptowalutami na świecie.
Jak sama o sobie twierdzi – „Jesteśmy Zonda. Dawno temu ludzie dokonywali płatności muszlami. Potem zastąpiono je miedzią i złotem. Dziś mamy kryptowaluty. Wierzymy jednak w to, że ich sposób wymiany nie musi się zmieniać. Dlatego, tak jak kiedyś, stworzyliśmy giełdę. Dzięki nam możesz dołączyć do ponad miliona osób zarabiających na handlu pieniędzmi nowej generacji. Tymi, które znasz, ale nie i tylko.”
Aby sprawdzić, jaka jest wiedza o kryptowalutach, Zonda postanowiła wykonać badanie.
Dlatego też została powołana Akademia Zondy, która stawia sobie za cel bycie pierwszą tak kompleksową platformą edukacyjną w polskim internecie.
Kryptowaluty to przyszłość finansów?
Wiedza o kryptowalutach może być przydatna, gdyż coraz więcej firm decyduje się na przyjmowanie zapłaty właśnie w cyfrowych pieniądzach, przykładem może być eBay. Trudno było nie zetknąć się z kryptowalutami w ostatnim czasie. W prasie i na platformach społecznościowych poruszano co chwilę tematy związane z Bitcoinem, wzrostami i spadkami jego ceny i zależności od niego wartości innych kryptowalut.
Tematem, który przybliżał temat cyfrowych walut były także doniesienia o „kopalniach”, czyli miejscach, w których dziesiątki i setki komputerów przeliczały algorytmy, aby wykopać, czyli zdobyć kryptowaluty. W tym procederze ma między innymi pomóc nowy procesor Intel Bonanza Mine. Problemem w tym procederze jest bowiem ogromny pobór energii przez wspomniane „koparki”, a to nie podoba się ekologom.
Sporo krajów zabroniło korzystania z kryptowalut, obawiając się o stabilność własnej gospodarki. Myśli o tym także Rosja. Inne wprowadzają kryptowaluty (eNaira w Nigerii) lub jak Polska, rozważają emisję cyfrowego pieniądza.
Liczba wyszukiwań w polskim Google’u w 2021 roku wskazuje, że słowo kluczowe „kryptowaluty” było wyszukiwane średnio 90,5 tys. razy w skali miesiąca, czyli ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 roku.
Jaka jest wiedza o kryptowalutach w Polsce?
Z badania firmy Zonda wynika, że niemal 90 proc. polskich internautów słyszało o kryptowalutach, ale aż 75 proc. z nich deklaruje niski lub nawet bardzo niski poziom wiedzy. Niski oznacza jedynie świadomość istnienia cyfrowych walut.
Kobiety mają zdecydowanie mniejsze obeznanie z kryptowalutami. Okazuje się, że 2 na 5 z nich deklaruje bardzo niską wiedzę, w porównaniu do co piątego mężczyzny.
Pomimo rosnącej popularności kryptowalut, tylko 1 na 10 polskich internautów kiedykolwiek zainwestował w tego typu aktywa.
Wśród pozostałych respondentów, którzy słyszeli o kryptowalutach, prawie wszyscy (22 proc.) stwierdzili, że ich wiedza jest co najwyżej średnia. Wyniki całego badania pokazują, że ogółem bardzo niewiele osób twierdzi, że ma wysoką lub bardzo wysoką wiedzę na temat kryptowalut.
Inwestycje w kryptowaluty
Wyniki badania Zondy wskazują, że tylko 1 na 10 polskich internautów kiedykolwiek inwestował w kryptowaluty. W tym roku tylko 6 proc. z nich jest pewnych tego, że zrobi to w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a są to głównie osoby w wieku 25-34 lat.
Co piąty badany twierdzi, że trudno mu jednoznacznie określić podejście do lokowania kapitału w tych aktywach na przestrzeni następnych 12 miesięcy.
„Brak gotowości do inwestowania w kryptowaluty i regularnego korzystania z nich wydaje się być silnie powiązany z brakiem wiedzy na temat sektora i możliwości z nim związanych. Naszą misją w Zondzie jest obniżenie progu wejścia do branży, tak aby każdy mógł uczestniczyć w przyszłości finansów. Edukacja to klucz, aby móc z pełną pewnością siebie korzystać z cyfrowych aktywów, unikając przy tym zagrożeń. To z tego względu właśnie uruchamiamy Akademię Zondy, która ma stać się największym dostępnym w języku polskim źródłem wiedzy o kryptowalutach, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów” – powiedział Kamil Sikorski.
Akademia Zondy – edukacja w dziedzinie kryptowalut
Akademia Zondy powstała w celu edukowania społeczeństwa w dziedzinie kryptowalut. Wiedza o kryptowalutach jest ważna, gdyż tego typu tematy będą nas dotykały coraz częściej, nie tylko w wirtualnym świecie.
Obecnie w Akademii Zondy dostępne są 3 kursy. Dostępne są one w języku angielskim i polskim:
- przewodnik po kryptowalutach dla początkujących,
- podstawy inwestowania w kryptowaluty,
- szkolenie z analizy wykresów dla tych, którzy chcieliby rozwinąć swoje umiejętności inwestycyjne i handlowe.
- W planach jest regularne dodawanie nowych kursów, a w przygotowaniu są takie moduły jak: zaawansowane szkolenie ze świata kryptowalut,
- psychologia handlu oraz kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami prawnymi w handlu kryptowalutami.
Treści na platformie będą docelowo obejmować wszystkie tematy, z którymi często stykają się inwestorzy. Od dogłębnego wyjaśnienia głównych koncepcji związanych z kryptowalutami, poprzez odkrywanie różnych strategii i narzędzi inwestycyjnych oraz handlowych, a kończąc na pokazywaniu, jak uniknąć oszustwa, czy też jak handlować w odpowiedzialny sposób.
Źródło: Zonda
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.