Microsoft Windows 365 – komputer w chmurze (Cloud PC)
Microsoft Windows 365 to usługa typu komputer w chmurze (Cloud PC), która jest już dostępna dla klientów firmowych i korporacyjnych. Dostępna jest w formie subskrypcji i przeznaczona do użycia przez pracowników na dowolnym stanowisku.
Windows 365 jest dostępny w chmurze, czyli można go streamować na dowolne urządzenie. Ważne jest to, że można to zrobić wykorzystując wszelkie aplikacje, dostępne dane i ustawienia.
Microsoft Windows 365
Nowa usługa chmurowa Cloud PC, czyli komputer w chmurze, to koncepcja, w której system wraz ze wszystkimi aplikacjami, danymi i ustawieniami jest streamowany z chmury Microsoft Azure do dowolnego urządzenia obsługiwanego przez pracownika firmy.
Jedną z najważniejszych cech tego rozwiązania jest to, że można z niego korzystać na niemal dowolnym urządzeniu mającym dostęp do internetu i wyświetlającym obraz. Mogą to być komputery stacjonarne, laptopy, smartfony i tablety pracujące pod kontrolą dowolnego systemu operacyjnego. Bez problemu zadziała na Windows, Android, iOS, a wkrótce także na Linuksie.
Taka usługa pozwala nie tylko na efektywną pracę, ale i na zachowanie bezpieczeństwa danych. Nie są one przechowywane na urządzeniach użytkowników, a tylko i wyłącznie w chmurze.
Dodatkowo, mimo iż w niektórych przypadkach ceny usługi mogą się wydawać wysokie, to zdalne zarządzanie i płynne zwiększanie lub zmniejszanie ilości wykorzystanych Cloud PC może sprawić, że kontrola nad kosztami może być znacznie łatwiejsza.
Windows 365 Business
Usługa Windows 365 Business dostępna jest dla firm, które chcą wdrożyć komputer w chmurze dla maksymalnie 300 użytkowników. Nie jest wymagane posiadanie żadnej licencji Microsoft.
Administratorzy mogą dokonać zakupu na stronie windows365.microsoft.com i tam też konfigurować je i nimi zarządzać.
Windows 365 Enterprise
Usługa Windows 365 Enterprise dostępna jest dla firm, które chcą wdrożyć komputer w chmurze dla więcej niż 300 użytkowników. Nie ma górnej granicy ilości Cloud PC w tym planie.
W tym planie taryfowym wymagane jest posiadanie licencji na Windows 10 Enterprise lub Windows 11 Enterprise, rozwiązanie Microsoft Endpoint Manager oraz usługę Azure Active Directory P1. Licencje te są dostępne niezależnie, a także są zawarte w subskrypcjach Microsoft 365 F3, Microsoft 365 E3, Microsoft 365 E5, Microsoft 365 A3, Microsoft 365 A5, Microsoft 365 Business Premium i Korzyści dla Studentów użycia platformy Microsoft 365 Education.
Administratorzy mogą dokonywać zakupów bezpośrednio na stronie windows365.microsoft.com lub u lokalnych przedstawicieli obsługi klienta. Konfiguracji i zarządzanie komputerami w chmurze można dokonywać poprzez Microsoft Endpoint Manager.
Cennik Microsoft Windows 365
Podano także dokładne plany i ceny usług Microsoft Windows 365 dla firm i przedsiębiorstw. Podane poniżej ceny nie zawierają podatku VAT.
Ułatwienia dla administratorów
Ważną sprawą przy nowej usłudze jest wdrożenie jej w systemach firmy. Dlatego też Microsoft nie omieszkał zamieścić poradnika dla administratorów, który ma im ułatwić uruchamianie usługi dla pracowników.
Całość dostępna jest w formie poradnika wideo:
Dostępne są także porady w formie artykułów dotyczących wersji:
Źródło: Microsoft
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.