nowe technologie w biznesie
karta płatnicza

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN podniesiony do 100 zł. Banki apelują o cierpliwość

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN zgodnie z zapowiedziami został podniesiony z 50 do 100 zł. Przystosowanie terminali w całej Polsce zajmie tygodnie.

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN to jedna z broni używanych w walce z epidemią COVID-19. Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać po osadzeniu na różnych powierzchniach, na przykład klawiaturze, wystarczająco długo, żeby móc przenieść się na nową osobę.

NBP wstępne zgody na podwyższenie kwoty zwolnionej z podawania PIN z 50 do 100 zł wydał jeszcze w 2019 roku, wdrożenie zmian zostało jednak odroczone w czasie ze względów bezpieczeństwa. Banki nie chciały wprowadzać równocześnie zbyt wielu zmian do swoich systemów, a we wrześniu 2019 w życie weszła dyrektywa PSD2, do której instytucje finansowe musiały dostosować się natychmiast.

Epidemia COVID-19 sprawiła, że podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez PIN stało się priorytetem, o czym informował Związek Banków Polskich.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Polsce i w odpowiedzi na apel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, ZBP w trybie nadzwyczajnym podjął działania mające na celu jak najszybsze wprowadzenie podwyższenia limitu dla płatności zbliżeniowych.

Starania ZBP przyniosły skutek, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie:

Od dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Związku Banków Polskich, sukcesywnie w kolejnych, dostępnych terminalach płatniczych w całej Polsce będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do kwoty 100 zł bez konieczności ich autoryzacji PIN-em.

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN podwyższony. Trwa dostosowywanie terminali

Możliwością korzystania z podwyższonego limitu pochwaliły się już pierwsze sieci sklepów w Polce. ZBP poinformował, że na wdrożenie nowości we wszystkich terminalach w naszym kraju trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania dokonania tego typu zmian w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz fizycznej aktualizacji każdego terminala płatniczego w Polsce, ZBP apeluje o cierpliwość i zrozumienie dla tempa dokonywanego procesu. Należy podkreślić, że wdrożenie nowego limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni.

Związek Banków Polskich postanowił uspokoić wszystkich konsumentów, którzy na zmiany w działaniu terminali będą patrzeć z nieufnością.

Uwzględniając możliwe sytuacje, jakie mogą napotkać klienci przy terminu płatniczym – np. konieczność wpisania PIN-u pomimo transakcji zbliżeniowej nieprzekraczającej 100 lub nawet 50 zł (w związku z przepisami Dyrektywy PSD2 o limicie liczby transakcji bez użycia PIN-u) – zalecamy zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na urządzeniu. Jednocześnie to, na co należy zwracać uwagę, to czy kwota wyświetlająca się na terminalu płatniczym odpowiada wartości transakcji, której zamierzamy dokonać.

Udostępnij artykuł
Link do udostępniania
Poprzedni artykuł

Huawei P40 Pro, P40 Pro+ i P40 już oficjalnie. Mistrzowie fotografii

Następny artykuł

Sejm online zwrócił błąd 404. System do głosowania przez sieć pełen błędów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także