Sztuczna inteligencja udzieli pożyczki bez dyskryminacji rasowej
Wygląda na to, że sztuczna inteligencja jest w stanie ograniczyć dyskryminację rasową w procesie udzielania kredytów. Naukowcy z New York University’s Stern School of Business odkryli, że czarnoskórzy właściciele firm mieli o 12,1 punktów procentowych większe szanse na uzyskanie pożyczki w ramach Paycheck Protection Program od fintechu niż od tradycyjnego banku.
Naukowcy poddali badaniu proces udzielania pożyczek w ramach programu ochrony firm w czasach pandemii, który powstał w USA. To coś w rodzaju naszych polskich tarcz, z tą jednak różnicą, że pożyczek w Ameryce udzielały banki. Odkryli, że gdy małe banki wprowadziły automatyzację w procesie udzielania pożyczek, technologia ta „ponad dwukrotnie zwiększyła skłonność małych banków do udzielania pożyczek firmom należącym do czarnoskórych”. Większe banki, w których sztuczna inteligencja działa od jakiegoś czasu, nie wykazują takich różnic, jeśli w proces nie jest zaangażowany człowiek.
Sztuczna inteligencja i fintechy
Uprzedzenia rasowe są dla banków problemem z przynajmniej dwóch powodów. Pierwszy z nich jest natury moralnej, ale drugi kosztuje je pieniądze i to często niemałe. Chodzi o to, że jeśli instytucja finansowa nie udzieli kredytu, zostaje z pieniędzmi „na stole” i nie ma jak z ich pomocą wypracować zysku. W tym momencie na scenę wkraczają fintechy, które korzystają ze sztucznej inteligencji na każdym kroku, w tym również przy ocenie dokumentów złożonych w sprawie kredytu czy pożyczki. Zwykle robią to ludzie, którzy mogą być uprzedzeni i sprawdzając prawo jazdy czy inny dokument ze zdjęciem, sugerować się własnym zdaniem. Sztuczna inteligencja jest beznamiętna i w tak prostych czynnościach będzie szybsza i dokładniejsza.
Z drugiej strony, badania pokazują, że komercyjne oprogramowanie deep learning ma czasem tendencję do częstszego popełniania błędów w przypadku kobiet i osób czarnoskórych. Niektóre systemy rozpoznawania twarzy mylą białych mężczyzn tylko w 0,8% przypadków, a w przypadku ciemnoskórych kobiet poziom błędu wynosi 34,7%. Jednak w przypadku oceny wiarygodności dokumentów dotyczących pożyczki nie ma to znaczenia i sztuczna inteligencja poradzi sobie znakomicie.
Nie ma też wątpliwości, że SI jest przyszłością i to nie tylko dla banków. W ostatnim raporcie IDC czytamy, że na całym świecie wydatki na tę technologię sięgną w przyszłym roku prawie 78 mld dolarów.
Źródło: Forbes
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.