Samsung wprowadził AI do swoich telewizorów, lodówek, odkurzaczy, a nawet pralek
Sztuczna inteligencja jest już wszędzie, a w przypadku sprzętu Samsunga – nie tylko w smartfonach, ale nawet w urządzeniach AGD i RTV. Zastosowanie AI w pralkach, lodówkach czy odkurzaczach nie tylko pozwala na „inteligentne” obniżenie zużycia energii (dzięki temu, że sprzęt „uczy się”, w jaki sposób jest wykorzystywany przez użytkownika), ale pozwala też na ograniczenie wyrzucanej żywności. AI podpowiada też przepisy na dania, które możemy przygotować ze składników, jakie mamy w lodówce, albo odpowiednią temperaturę do potrawy, którą umieściliśmy w piekarniku. To tylko kilka przykładów.
Głównym zastosowaniem sztucznej inteligencji jest już od wielu lat automatyzacja i przyspieszanie procesów biznesowych, uczenie się i przewidywanie zachowań użytkowników lub poznawanie ich zainteresowań i preferencji celem podpowiadania im potencjalnie interesujących ich produktów i usług.
W ostatnim czasie ogromną furorę robi generatywna sztuczna inteligencja, która tworzy nowe treści – teksty, grafiki, wideo, a nawet kod komputerowy w dowolnym języku programowania.
Generatywna AI trafiła też do najnowszej generacji smartfonów, gdzie pomaga użytkownikom w redagowaniu maili czy dokumentów, albo poprawia wykonane przez nich zdjęcia (między innymi poprzez usuwanie niechcianych obiektów, co bez AI jest trudne do wykonania).
Samsung jako jeden z pierwszych producentów smartfonów fabrycznie zintegrował usługi genAI w linii Galaxy S24. Ale producent ma w swoim portfolio ogromną liczbę produktów z różnych kategorii, także AGD i RTV, i urządzenia te również dostały funkcje AI. Aby odróżnić je od sprzętów poprzedniej generacji, wszystkie zgrupowano pod nową kategorią: „Klasa AI” (nazwa oczywiście nawiązuje do kategoryzacji energetycznej sprzętu AGD).
Sztuczna inteligencja w lodówce
Przykładowo, najnowsze lodówki Samsunga wyposażono w funkcję „AI Vision” – zainstalowane wewnątrz lodówki kamery rejestrują i rozpoznają produkty spożywcze. Korzystając z mechanizmów głębokiego uczenia maszynowego lodówka rozpoznaje produkty i je kategoryzuje. Wyświetla je potem na wyświetlaczu zewnętrznym lodówki, gdzie użytkownik może ustawić czas ich przechowywania. Gdy zbliża się termin przydatności do spożycia konkretnego produktu, lodówka pokazuje ostrzeżenie, tak by użytkownik w porę zdążył skonsumować produkt i nie musiał go wyrzucać. To rozwiązanie powinno znacznie ograniczyć ilość utylizowanego pożywienia.
Inną funkcją AI Vision jest sugerowanie przepisów, które możemy zrealizować z wykorzystaniem produktów przechowywanych w lodówce. Jeśli sami nie mamy pomysłu na potrawę, możemy poprosić naszą lodówkę o podpowiedź i otrzymamy gotowy przepis na smaczne danie.
AI w lodówkach odpowiada też za obniżenie zużycia energii (funkcja AI Energy Mode). Urządzenie uczy się nawyków użytkownika – czyli w jakich porach i jak często otwiera drzwi lodówki. Stosownie do tego reguluje pracę kompresora, tak by optymalizować zużycie przez niego energii elektrycznej. Jak deklaruje Samsung, funkcja pozwala obniżenie konsumpcji energii o nawet 15% w stosunku do podobnych urządzeń bez funkcji AI Energy Mode.
Kamera AI w piekarniku
Innym sprzętem AGD, w którym zainstalowano kamerę, jest piekarnik. Dzięki rozwiązaniu, które Samsung nazwał „AI Pro Cooking” kamera rejestruje i rozpoznaje pieczoną potrawę, i sugeruje użytkownikowi optymalne parametry pieczenia – ustawienia trybu grzania i wentylacji, temperaturę czy czas. Jeśli piekarnik sparujemy ze smartfonem, to w aplikacji SmartThings otrzymamy ponadto powiadomienie, że potrawa jest już gotowa i można ją wyjąć z piekarnika. To bardzo przydatna funkcja szczególnie dla tych z nas, którzy zapomnieli o piekarniku i przypalili znajdującą się wewnątrz potrawę (niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu się to nigdy nie zdarzyło!).
Dodatkową funkcją kamery jest też rejestrowanie całego procesu pieczenia. Wideo zostaje potem przyspieszone i trwa około 10 sekund. Materiałem możemy się potem podzielić w serwisach społecznościowych (może nie ma tu zbyt wiele AI, ale film z rosnącym ciastem na pewno zrobi furorę na Instagramie 😉
AI w pralce
Kolejna kategoria urządzeń AGD, która doczekała się funkcji AI, to pralki. Osoby śledzące tę kategorię sprzętu zapewne pamiętają rozwiązanie EcoBubble, które Samsung wprowadził kilkanaście lat temu. Teraz doczekaliśmy się „inteligentnej” wersji tego rozwiązania – „AI EcoBubble”.
Ideą jest to, że pralka przygotowuje odpowiednią mieszankę wody, detergentu i bąbelków powietrza. Powstaje z niej „aktywna piana”, która efektywnie usuwa zabrudzenia nawet w relatywnie niskich temperaturach. Obniżenie temperatury oznacza oczywiście obniżenie zużywanej energii elektrycznej.
Pralki Samsunga otrzymały też specjalny tryb „Pranie Optymalne AI”. W tym trybie pralka wykrywa rodzaj tkanin, wagę wsadu oraz stopień zabrudzenia ubrań. Na podstawie tych danych pralka dostosowuje optymalną ilość wody i detergentu. Trudno ten stosunek oszacować ręcznie – jeśli dodamy za mało detergentu, pranie się nie dopierze, a jeśli za dużo, to będzie to wymagało zużycia znacznie większej ilości wody, aby usunąć detergent w procesie płukania. Dlatego automatyczne dozowanie obniża konsumpcję proszku lub płynu do prania, a także oczywiście wody, przy utrzymaniu tej samej efektywności prania.
To jeszcze nie wszystko. Nie zapominajmy o odkurzaczach!
Odkurzacze pionowe Samsunga z serii Bespoke Jet również otrzymały „Tryb odkurzania AI”. W tym trybie rozpoznają typ sprzątanej powierzchni (czy jest to podłoga twarda, wykładzina, a może dywan) i stosownie dostosowują moc ssania.
Najnowsze roboty sprzątające Samsung Jet Bot Combo AI Steam otrzymały z kolei kamery, którymi rejestrują obiekty leżące na podłodze i inteligentnie je omijają. Nie ma już ryzyka, że robot zaplącze się w sznurówki, kabel od ładowarki do smartfona, albo wjedzie w „niespodziankę” pozostawioną przez naszego psa.
AI w telewizorach
O trybach w AI w telewizorach Samsunga już wszyscy słyszeliśmy wcześniej, ale nowe modele zyskały nowe funkcje. Jednym z zastosowań AI jest upscaling, dzięki czemu materiały o niższej rozdzielczości (720p czy 1080p) są reskalowane do 4K, dzięki czemu obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy. O tej funkcjonalności już wiemy, została po raz pierwszy wprowadzona już kilka lat temu.
Funkcja Tryb Adaptacyjny AI wykrywa rodzaj oglądanych treści (film, sport, gra komputerowa) i automatycznie dostosowuje parametry obrazu. Z kolei Upłynniacz Ruchu AI Pro generuje brakujące klatki obrazu, więc obiekty szybko poruszające się po ekranie, takie jak piłka czy np. napisy przesuwające się na pasku u dołu w programach informacyjnych są znacznie bardziej wyraźne.
Galaxy AI
O smartfonach Galaxy 24, które debiutowały pod hasłem „Galaxy AI”, nie będziemy już nawet pisać, bo robiliśmy to szerzej przy okazji ich premiery. Wbudowane mechanizmy genAI nie tylko podsumowują czytane artykuły, wspomagają nas w pisaniu wiadomości email czy SMS, a nawet pozwalają na symultaniczne tłumaczenie rozmów telefonicznych.
Jak napisaliśmy wcześniej, AI jest już dzisiaj wszędzie.