OpenAI pracuje nad projektem „Strawberry”
Agencja Reutera donosi, że OpenAI prowadzi prace nad nową technologią rozumowania AI zwaną „Strawberry”. To część strategii firmy mającej na celu rozwinięcie zdolności modeli AI do bardziej zaawansowanego rozumowania i interpretacji danych, co ma potencjalnie przynieść przełomowe zmiany w sposobie, w jaki sztuczna inteligencja wspiera różne dziedziny życia.
Projekt „Strawberry” ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bardziej złożone i precyzyjne narzędzia AI, które mogą lepiej rozumieć i interpretować informacje kontekstowe. OpenAI, wspierane przez Microsoft, stara się za jego pomocą wyprzedzić konkurencję, taką jak Google i Meta, które również inwestują w rozwój technologii rozumowania w swoich modelach AI.
Z wcześniejszych doniesień Reutera wynika, że inicjatywa była wcześniej nazywana Q i według raportu agencji z zeszłego roku, już wtedy uważana była za przełom. Kilka osób widziało już wtedy demonstracje możliwości nowej AI – była ona w stanie odpowiadać na skomplikowane pytania naukowe i matematyczne, na które dostępne obecnie modele komercyjne nie są w stanie udzielić sensownej odpowiedzi i halucynują.
„Strawberry” ma być specjalistycznym sposobem treningu modeli LLM
W ubiegły wtorek miało tez ponoć dojść do spotkania, na którym firma OpenAI zaprezentowała demonstrację projektu AI – posiadać ma on możliwość rozumowania porównywalną z człowiekiem. Rzecznik OpenAI potwierdził samo spotkanie, ale odmówił podania szczegółów dotyczących jego przebiegu. Reporterom nie udało się też ustalić, czy prezentowany w jego trakcie projekt to właśnie „Strawberry”. Z drugiej strony już od kilku miesięcy firma sygnalizuje deweloperom i klientom , że jest na skraju wydania technologii o znacznie bardziej zaawansowanych zdolnościach rozumowania.
Według dostępnych źródeł projekt „Strawberry” to specjalistyczny sposób post-treningu czyli tzw. finetuning generatywnych modeli AI (adaptacja modeli bazowych w celu doskonalenia ich wydajności w specyficzny sposób po wstępnym przeszkoleniu na dużych zbiorach danych). Celem jest umożliwienie modelom AI realizacji autonomicznych zadań, takich jak prowadzenie badań w internecie na podstawie własnych ustaleń.
Co ciekawe, naukowcy różnią się w kwestii tego, czy duże modele językowe (LLM) są w stanie włączyć tego typu odległe planowanie i autonomię do swojego sposobu przewidywania. Czas pokaże kto ma rację, ale jeśli OpenAI się nie myli, zbliżamy się dużymi krokami do uruchomienia AGI (artificial general intelligence – silna sztuczna inteligencja / generalna sztuczna inteligencja).
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.