OpenAI wprowadza GPT-4o, nową wersję modelu GPT-4
OpenAI ogłosiło wprowadzenie GPT-4o, nowej iteracji modelu GPT-4, który napędza ich flagowy produkt, ChatGPT. Jak zapowiedziała Mira Murati, CTO OpenAI, podczas poniedziałkowej transmisji na żywo, zaktualizowany model jest „znacznie szybszy” i poprawia „możliwości w zakresie tekstu, wizji i dźwięku”. Model będzie dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników, a użytkownicy płatnych planów będą mieli „do pięciu razy większe limity”.
W poście na blogu firma zapowiada, że możliwości GPT-4o będą wdrażane stopniowo, ale jego funkcje generujące obraz i tekst są dostępne w ChatGPT już dziś.
CEO OpenAI, Sam Altman, poinformował, że model jest „naturalnie multimodalny”, co oznacza, że może generować treści lub rozumieć polecenia przekazywane w formie głosu, tekstu lub obrazów. Programiści, którzy chcą eksperymentować z GPT-4o, będą mieli dostęp do API, które jest tańsze o połowę i dwa razy szybsze niż GPT-4 Turbo, dodał Altman.
Nowe funkcje trafią również do trybu głosowego ChatGPT jako część nowego modelu. Aplikacja będzie mogła działać jako asystent głosowy, odpowiadając w czasie rzeczywistym. Obecny tryb głosowy jest bardziej ograniczony, bo odpowiada na jedno polecenie naraz i pracuje wyłącznie na podstawie tego, co usłyszy.
OpenAI zmieniło swój cel
Altman, w poście na blogu, podsumował działania OpenAI. Powiedział, że pierwotną wizją firmy było „tworzenie wszelkiego rodzaju korzyści dla świata”, ale przyznał, że wizja ta uległa zmianie. OpenAI spotkało się z krytyką za brak otwartego udostępniania swoich zaawansowanych modeli AI, a sam Altman stwierdził, że obecnie celem firmy jest udostępnianie tych modeli programistom poprzez płatne API, aby ci mogli tworzyć niesamowite rzeczy, z których wszyscy będziemy korzystać.
Wygląda na to, że będziemy tworzyć AI, a potem inni ludzie będą jej używać do tworzenia niesamowitych rzeczy, z których wszyscy skorzystamy – dodał Altman.
Przed dzisiejszą premierą GPT-4o, pojawiały się sprzeczne doniesienia, które przewidywały, że OpenAI ogłosi wyszukiwarkę AI konkurencyjną wobec Google i Perplexity, asystenta głosowego zintegrowanego z GPT-4 lub zupełnie nowy i ulepszony model GPT-5.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.