Microsoft wprowadza obsługę technologii Arm do maszyn wirtualnych Azure
Microsoft ogłosił 4 kwietnia wstępną wersję wsparcia dla technologii Arm w maszynach wirtualnych Azure dzięki współpracy z firmą Ampere Computing. Producent układów scalonych ogłosił w zeszłym roku, że podpisał umowy z Microsoftem i Tencent Holdings jako swoimi głównymi klientami.
„Teraz wspieramy Arm również w Azure. To była długa podróż, aby wprowadzić Ampere na Azure z Windows jako Root Host OS! Wspieramy również maszyny wirtualne Windows 11 Arm w wersji preview dla deweloperów!” – napisał na Twitterze Hari Pulapaka, dyrektor PM dla Azure Host OS i platformy Windows OS.
Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, maszyny wirtualne Azure z procesorami Ampere Altra Arm będą oferować do 50 procent lepszy stosunek ceny do wydajności niż porównywalne, oparte na architekturze x86 dla obciążeń typu scale-out. Są również przeznaczone dla serwerów internetowych, serwerów aplikacji, baz danych open-source, serwerów gier, serwerów mediów i innych. Przedpremierowo można się z nimi zapoznać w regionach Azure: West US 2, West Central US i West Europe.
Według informacji na blogu firmy Microsoft, maszyny wirtualne Azure z serii Dpsv5 i Epsv5 są wyposażone w procesor Ampere Altra Arm pracujący z częstotliwością do 3,0 GHz. Zapewniają do 64 jednostek vCPU i obejmują maszyny wirtualne z konfiguracjami pamięci 2GiB, 4GiB i 8GiB na jednostkę vCPU, siecią o przepustowości do 40 Gb/s i opcjonalną wysokowydajną lokalną pamięcią masową SSD.
Microsoft wprowadzi procesory Arm również w swoich wewnętrznych CD
Maszyny wirtualne dostępne obecnie w wersji przedpremierowej obsługują systemy operacyjne Canonical Ubuntu Linux, CentOS oraz Windows 11 Professional i Enterprise Edition on Arm. W planach jest obsługa kolejnych, w tym Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, Debian, AlmaLinux i Flatcar
W 2020 roku gigant z Redmond oficjalnie ogłosił, że współpracuje z firmami Intel, AMD i dwoma producentami procesorów Arm (Qualcomm i Cavium) w celu wsparcia Projektu Olympus, dla następnej generacji sprzętu chmurowego firmy Microsoft w Open Compute Project. Microsoft ogłosił również, że współpracuje z wieloma dostawcami ARM, nad przystosowaniem systemu Windows Server do pracy z Arm wyłącznie na potrzeby własnych wewnętrznych centrów danych (CD).
Źródło: ZDNet
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.