Microsoft chce rzucić wyzwanie Apple za pomocą własnych układów ARM
W ciągu ostatnich kilku lat linia komputery Mac doczekały się imponującej poprawy w zakresie mocy, wydajności i nie tylko, głownie dzięki krzemowi zaprojektowanemu przez Apple. Wygląda jednak na to, że Microsoft stara się dogonić rywala i pracuje nad własnym chipem, ale też przygotowuje zoptymalizowaną dla nowych układów ARM wersję Windows 12.

Jak donosi Windows Latest, szczegóły dotyczące planów Microsoftu związanych z układami ARM pojawiły się wraz z wieloma nowymi ofertami pracy, w tym:
- Principal System on Chip (SoC) Silicon Architect
- Starszy inżynier weryfikacji projektu fizycznego
- Główny inżynier ds. projektowania
- Starszy inżynier ds. integralności zasilania CAD
Wiele z tych ofert pracy, które firma klasyfikuje jako „Microsoft Silicon Team”, opublikowano pod koniec kwietnia, a kilka z nich pojawiło się nieco wcześniej. Oto jak Microsoft opisuje obowiązki Głównego Architekta krzemu SoC:
Będziesz na wiodącej dla projektu pozycji, budując trwałe relacje z różnymi grupami cross-funkcjonalnymi, aby dostarczyć wysokowydajne i innowacyjne układy krzemowe System on Chip (SoC), wykorzystując swoje bogate doświadczenie do rozwoju architektur sprzętowych i funkcji.

Microsoft musi poważnie zainwestować, aby stanąć do wyścigu z Apple
Szczegóły pokazują, że gigant z Redmond bierze się sprawę poważnie i wie, że musi inwestować, by szybko przedstawić swoje układy ARM.

Serwis Windows Latest podkreśla również, że Windows 12, który powinien pojawić się w 2024 roku, może mieć wersję zoptymalizowaną dla niestandardowych chipów.
Windows 12 ma być częścią projektu Windows Core, który koncentruje się na tworzeniu modułowej i dostosowywanej wersji systemu operacyjnego dla różnych układów scalonych. Integracja własnych układów ARM może dodatkowo wpłynąć na funkcje sprzętowe i programowe oferowane przez Windows 12. Innym aspektem Windows 12, który skorzystałby z układów ARM, byłaby różnorodność funkcji AI, nad którymi pracuje Microsoft.
Źródło: Windows Latest

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.