El Capitan w Laboratorium Lawrence Livermore to dziś najszybszy superkomputer świata
Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL) uruchomiło najpotężniejszy na świecie superkomputer El Capitan. Maszyna w teście High Performance Linpack osiągnęła niewiarygodną wydajność 1,742 tryliona (exaFLOPs) obliczeń na sekundę i ma symulować testy niezbędne do oceny stanu i wydłużenia żywotności amerykańskiego arsenału nuklearnego.
To niezwykłe narzędzie pozwoli nam kontynuować naszą kluczową misję zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i stabilności globalnej poprzez rozwój i zastosowanie nauki oraz technologii — powiedział Robert Neely, dyrektor Programu Symulacji Broni i Obliczeń w LLNL, podczas konferencji Supercomputing 2024 w Atlancie.
Ta maszyna to nie tylko kamień milowy w dziedzinie superkomputerów — to strategiczny zasób dla kraju.
Kosztujący 600 milionów dolarów superkomputer zbudowała firma Hewlett Packard Enterprise, a procesory w nim użyte to produkt Advanced Micro Devices (AMD). El Capitan oferuje 22-krotnie większą moc obliczeniową niż jego poprzednik, superkomputer Sierra, co oznacza, że zadania, które wcześniej zajmowały tygodnie czy miesiące, tu zajmą kilka godzin lub dni.
To niezbędne do kwantyfikacji niepewności i wyprzedzania ewoluujących zagrożeń, zarówno z perspektywy obronnej, jak i naukowej, zwłaszcza gdy pojawiają się nowe materiały i procesy produkcyjne — dodał Neely.
El Capitan przejął tytuł najszybszego superkomputera od maszyny Summit, zbudowanej dla Laboratorium Narodowego Oak Ridge w Tennessee
Nowy superkomputer mieści się w zabezpieczonym budynku o powierzchni około 560 metrów kwadratowych w Livermore w Kalifornii. Dla zapewnienia odpowiednich warunków obiekt został zmodernizowany pod kątem zasilania i chłodzenia, bo maszyna zużywa w szczycie 30 megawatów energii!
Głównym zadaniem El Capitan jest wspieranie testów starzejącego się systemu nuklearnego w laboratoriach Lawrence Livermore, Los Alamos i Sandia. Z powodu moratorium z 1992 roku na faktyczne eksplozje nuklearne, symulacje komputerowe stały się kluczem dla utrzymania gotowości arsenału.
Jedną z kluczowych zalet El Capitan jest możliwość prowadzenia wysokorozdzielczych trójwymiarowych modeli i symulacji, które były niemożliwe na wcześniejszych systemach lub były zbyt kosztowne obliczeniowo, by je regularnie wykonywać — podkreśla Neely.
Superkomputer przyspieszy również badania w dziedzinach nieobjętych klauzulą poufności, takich jak prognozowanie trzęsień ziemi, modelowanie pożarów czy analiza zmian klimatycznych.
Nie mogę się doczekać, co El Capitan pozwoli nam osiągnąć — mówi Judy Hill, liderka projektów w dziedzinie nauk obliczeniowych w LLNL.
Dzięki niemu i jego poprzednikowi Sierze naukowcy mogą realizować projekty, o których pięć czy dziesięć lat temu mogli tylko marzyć.
Źródło: Seattle Times, LLNL
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.