Izraelczycy opracowali lek na raka bez testów na zwierzętach
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opracowali lek na raka, bez stosowania testów na zwierzętach. Stało się to możliwe dzięki układowi elektronicznemu, który zawiera ludzką tkankę i dzięki temu symuluje reakcje organizmu człowieka.
Technologia organ na chipie (organ-on-chip) jest znana od ponad 30 lat i jest rozwinięciem jeszcze starszego pomysłu laboratorium na chipie. Mimo tego, dopiero teraz izraelskim naukowcom udało się wykorzystać jej pełny potencjał. Wyeliminowanie testów na zwierzętach, które są jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwko badaniom nad nowymi lekami, otwiera też wiele nowych możliwości. Układ elektroniczny, zawierający tkankę ludzką z mikroskopijnymi czujnikami, pozwala na precyzyjnie monitorowanie reakcji organizmu człowieka — nerek, wątroby i serca — na konkretne leki.

Grafika: Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie
To pierwszy przypadek opracowania tego typu leku bez testów na zwierzętach
„Według naszej wiedzy jest to pierwszy raz, gdy lek tego typu powstaje bez testów na zwierzętach. Zrobiliśmy to w ciągu ośmiu miesięcy i na dodatek, za ułamek kosztów, które zwykle pochłania taki proces. Zwykle trwa to od czterech do sześciu lat, kosztuje miliony dolarów i pochłania życie setek zwierząt. To dowód na to, że możemy wykorzystać technologię, aby pominąć ten najmniej etyczny etap doświadczeń. Nasza technologia może prowadzić do szybszego, bezpieczniejszego i tańszego rozwoju medycyny” – powiedział prof. Yaakov Nahmias, który prowadzi te badania.
„Dziś możemy łatwo stwierdzić, czy nasz samochód ma przebitą oponę lub wyciek oleju. Kontrolki na desce rozdzielczej zapalają się ponieważ umieściliśmy czujniki we wszystkich miejscach, które mogą sprawiać problemy. Kiedy auto się zepsuje, po prostu podłączamy go do komputera, który w większości wypadków wskaże, gdzie jest problem. Wyobraź sobie, że robisz to samo z ludzkim ciałem. Dziś to całkowicie realne” – kończy Nahmias.
Źródło: The Times of Israel

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.