nowe technologie w biznesie

ITbiznes

Chcesz skontaktować się z naszą redakcją? Pisz na adres: redakcja@itbiznes.pl lub zadzwoń: 511 144 444

Huawei TECH4ALL Guardian Puszcza białowieska

Technologie Huawei wspierają Białowieski Park Narodowy w badaniu bioróżnorodności

Inicjatywa TECH4ALL, prowadzona przez Huawei we współpracy ze startupem Rainforest Connection (RFCx), sprowadziła innowacyjne rozwiązania technologiczne do Białowieskiego Parku Narodowego. Celem projektu było monitorowanie i analiza bioróżnorodności w Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego systemu monitoringu akustycznego, składającego się z 70 urządzeń AudioMoth Edge i 3 Guardian, możliwe było zgromadzenie ponad miliona próbek dźwiękowych. System ten pozwolił na identyfikację 56 gatunków zwierząt, w tym 52 ptaków, 3 ssaków i 1 płaza. Dane te były przesyłane do chmury, gdzie sztuczna inteligencja analizowała zebrane nagrania.

Huawei TECH4ALL Guardian Puszcza białowieska

AudioMoth Edge to sprzęt rejestrujący dźwięki w pełnym spektrum, zarówno słyszalne, jak i ultradźwiękowe, zapisywane w formacie nieskompresowanym. Urządzenia Guardian, zasilane energią słoneczną, posiadają wbudowane mikro-odbiorniki i anteny, umożliwiające przesyłanie danych audio do chmury za pośrednictwem sieci GSM. Takie rozwiązania pozwalają na bieżące monitorowanie aktywności dzikich zwierząt.

W okresie od 27 marca do 9 czerwca 2023 r. w 61 lokalizacjach parku zainstalowano rejestratory AudioMoth, które działały przez średnio 37 dni, gromadząc dane w szczycie sezonu aktywności dobowej ptaków. W wyniku tych działań zidentyfikowano znaczną część fauny Puszczy Białowieskiej, w tym wilka szarego, jelenia i żubra. Efekty pracy można zobaczyć i usłyszeć na stronie posluchajpuszczy.pl.

Huawei TECH4ALL Guardian Puszcza białowieska

Inicjatywa Huawei to nie tylko Polska – TECH4ALL działa już w Austrii, na Filipinach, w Malezji i Chile

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, wyraził dumę z realizacji projektu w Polsce. Podkreślił znaczenie ochrony Puszczy Białowieskiej, jednego z najcenniejszych ekosystemów przyrodniczych w Europie, i wyraził nadzieję, że wyniki badań przyczynią się do dalszej ochrony tego unikalnego obszaru.

Projekt w Puszczy Białowieskiej jest częścią szerszej inicjatywy TECH4ALL, która ma na celu ochronę i odbudowę obszarów chronionych na całym świecie. Technologie Huawei wspierają już projekty w Austrii, na Filipinach, w Malezji i Chile, gdzie sztuczna inteligencja monitoruje bioróżnorodność i przeciwdziała nielegalnym działaniom.

Puszcza Białowieska to jeden z najcenniejszych obszarów bioróżnorodności w Polsce. Znamy już setki gatunków występujących na terenie naszego parku narodowego, ale wciąż nie mamy o nich pełni wiedzy i kompletnych danych o ich zachowaniach, co wydaje się szczególnie istotne w działaniach ochronnych. Cieszy nas, że to właśnie w Białowieskim Parku Narodowym po raz pierwszy w Polsce wykorzystano systemy Huawei, które pozwalają nam monitorować te niezbadane jeszcze w pełni zasoby dzikiej przyrody – mówi Wiesław Klimiuk, Kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody Białowieskiego Parku Narodowego.

Udostępnij artykuł
Link do udostępniania
Poprzedni artykuł

Google Gemini AI — multimodalne wsparcie dla nauczycieli i uczniów

Następny artykuł

TSMC zdalnie zniszczy swoje maszyny EUV w przypadku inwazji Chin na Tajwan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także