Graviton S2124B – rosyjski serwer z rodzimym CPU
Graviton, rosyjski producent serwerów i rozwiązań informatycznych, ogłosił rozpoczęcie dostaw nowego modelu serwera S2124B, który wykorzystuje krajowe procesory i może współpracować z maksymalnie ośmioma akceleratorami graficznymi. Urządzenie zaprojektowano z myślą o zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją (AI), uczeniem maszynowym, modelami językowymi oraz obliczeniami HPC (High Performance Computing). Oficjalny wpis serwera do rejestru Ministerstwa Przemysłu i Handlu Rosji jest planowany na początek 2025 roku – wtedy też S2124B uzyska status produktu radioelektronicznego I poziomu lokalizacji.
Najnowsze informacje opublikowane przez portal ServerNews wskazują, że S2124B wykorzystuje dwa 48-rdzeniowe procesory krajowej produkcji, taktowane zegarem 2 GHz i obsługujące pamięć DDR4-3200. Według doniesień może to być układ Baikal Electronics BE-S1000, pierwotnie projektowany w procesie TSMC 16FFC, lecz obecnie dostosowany do możliwości innego wytwórcy i z obniżonym zegarem, by zoptymalizować zużycie energii. Obudowa serwera w formacie 4U mieści do ośmiu kart graficznych (każda o TDP do 350 W) oraz 12 dysków SATA lub 12 nośników NVMe U.3.
Graviton chwali się osiągami, ale modelu GPU oficjalnie nie podaje
Wydajność S2124B, podawana w specyfikacji producenta, ma sięgać 480 Tflopów w formacie FP64 i aż 26 726 Tflopów w formatach FP8 i INT8, dzięki czemu sprzęt nadaje się do przetwarzania dużych ilości danych. Niemniej, w obliczu ograniczeń eksportowych nie do końca wiadomo, czy Graviton będzie mógł korzystać z akceleratorów z zagranicy, takich jak GPU Nvidia H100 (najprawdopodobniej na takich właśnie układach testowano wydajność nowego serwera).
W komunikatach prasowych producent zwraca uwagę na znaczenie tego projektu dla rozwoju lokalnych technologii i zapewnia, że klienci mogą już składać zamówienia, a także występować z wnioskami o egzemplarze testowe.
Jesteśmy dumni z tego, że stale oferujemy rynkowi rozwiązania informatyczne, które w odpowiednim czasie odpowiadają jego potrzebom. Tym razem udało nam się opracować i wyprodukować oparte na krajowym procesorze serwery niezbędne do skomplikowanych obliczeń – komentuje Alexander Filchenkov, szef działu systemów serwerowych i sieciowych w Graviton.
Ten produkt stanowi znaczący krok w rozwoju krajowych technologii obliczeniowych i pozwoli naszym klientom skutecznie sprostać wyzwaniom w obszarze przetwarzania danych.
Źródło: ServerNews, Tom’s Hardware
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.