Elektroniczny obieg dokumentów w PKO BP. Klienci podpiszą się na ekranie
Elektroniczny obieg dokumentów wdrażany jest coraz pełniej w PKO Bank Polski. Do czerwca 2020 roku klienci będą mogli składać wiążące prawnie podpisy nie na papierze, lecz na ekranach dotykowych w ponad 500 oddziałach banku.
Elektroniczny obieg dokumentów to obowiązkowe wdrożenie dla wszystkich przedsiębiorstw chcących obniżenia kosztów operacyjnych oraz zwiększenia wydajności pracy.
W typowym systemie stosuje się digitalizację dokumentów, które generowane są w tradycyjnej, papierowej formie. PKO BP stara się pominąć ten krok i pracować od samego początku na cyfrowych wersjach materiałów.
W przypadku banku oznacza to między innymi możliwość stosowania przez klientów podpisów w wersji elektronicznej w fizycznych placówkach instytucji finansowej. Na początku 2020 roku było to możliwe w 56 oddziałach banku.
Plany PKO BP są znacznie bardziej ambitne: do czerwca 2020 dotykowe ekrany umożliwiające składanie podpisów na cyfrowych dokumentach mają być obecne już w 500 placówkach.
Elektroniczny obieg dokumentów w PKO BP ma nie tylko zwiększyć wydajność pracy oraz oszczędzać papier, lecz także przyczynić się do poprawienia jakości i szybkości obsługi klienta, który zamiast czekać kilka minut na wydruk umowy może przeczytać ją i zaakceptować na ekranie.
Elektroniczny obieg dokumentów w PKO BP. 500 placówek z ekranami do podpisów
Bartłomiej Wypchło, dyrektor Departamentu Sieci i Wsparcia Sprzedaży, stawia zalety wdrażanego przez PKO BP rozwiązania:
Wdrażane przez nas rozwiązanie skraca czas obsługi, a jednocześnie wprowadza w sposób automatyczny pełny elektroniczny obieg dokumentów i pozwala na znaczącą redukcję zużywanego papieru. Naszym celem jest dalsze wzmacnianie wizerunku PKO Banku Polskiego jako instytucji nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie, ale również wprowadzającej proekologiczne rozwiązania. Digitalizacja procesów jest jednym z kluczowych elementów strategii „PKO Bank Przyszłości”.
Dokumenty podpisane elektronicznie przesyłane są klientom pocztą e-mail. Na życzenie mogą zostać także wydrukowane w tradycyjnej, papierowej formie.
To wszystko pozwoliło na istotną redukcję wykorzystywanego papieru. W pierwszej połowie 2019 roku bank kupił o ponad 50 proc. mniej pudeł niż w analogicznym okresie 2016 roku. Dzięki temu oszczędził już 3,82 ha lasu, co można przyrównać do powierzchni prawie sześciu ekstraklasowych boisk piłkarskich.
Elektroniczny obieg dokumentów to nie jedyny powód, dla których PKO BP wdraża w oddziałach ekrany dotykowe. Bank chce wykorzystywać wyświetlacze do edukowania klientów i zachęcać ich do korzystania z internetowego systemu transakcyjnego.
2 lata temu już to zapowiadali. Testowali m.in. w Gdyni, ale w moim przypadku zakończyło się na długopisie:)
@disqus_0oMVxCHMzi:disqus tym razem podobno już naprawdę będzie działało w pełni cyfrowo! 😉