DSP-1181 to pierwszy lek opracowany przez sztuczną inteligencję. Powstał 5 razy szybciej niż dotychczas
DSP-1181 – tak nazywa się cząsteczka, która może stać się składnikiem nowego leku dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD). Powstała całkowicie dzięki pracy sztucznej inteligencji.
Tworzenie nowych leków to skomplikowany i długotrwały proces, który ze względu na ingerowanie powstających środków w działanie ludzkiego organizmu i potencjalne niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia doglądany jest szczególnie pieczołowicie.
Dzięki cyfryzacji badań poszukiwanie nowych substancji czynnych to obecnie przede wszystkim przeprowadzanie wielu czasochłonnych i wymagających ogromnych mocy obliczeniowych symulacji interakcji pomiędzy cząsteczkami.
Wyłonione w ten sposób obiecujące związki są badane bardziej szczegółowo, a te z najwiekszym potencjałem poddawane są próbom klinicznym.
Na tym etapie jest właśnie DSP-1181, pierwszy potencjalny lek, który został stworzony przez sztuczną inteligencję analizującą wyniki zarządzanych przez siebie symulacji. Nowe, znacznie szybsze podejście do wyszukiwania nowych lekarstw (sztuczna inteligencja wykonała zadanie pięć razy szybciej, niż zrobiłby to zespół naukowców) to efekt współpracy startupu Exscientia i japońskiego przedsiębiorstwa farmaceutycznego Sumitomo Dainippon Pharma.
Pierwszy lek opracowany przez sztuczną inteligencję. Rewolucja w ochronie zdrowia
Od chwili uruchomienia projektu sztucznej inteligencji do osiągnięcia gotowości do testów klinicznych nowego leku minęło 12 miesięcy. Zwyczajowym czasem potrzebnym dotychczas zespołowi naukowców do osiągnięcia takiego wyniku było 5 lat.
Dłuższy czas pracy nad lekiem o znacznie większe koszty jego powstawania. Symulacje interakcji między związkami są niezwykle drogie, a wybór substancji spełniających założone wymagania jest długi i żmudny.
Jeśli próby kliniczne dowiodą, że DSP-1181 jest skutecznym lekiem, będzie to początek prawdziwej rewolucji. Po pomoc sztucznej inteligencji sięgnie BigPharma (dysponująca środkami znacznie większymi od startupu), dla której zmniejszenie czasu opracowania leku będzie równoznaczna z osiągnięciem przewagi konkurencyjnej.
Dla chorych będzie to znakomita wiadomość, jako że nowe, bardziej skuteczne leki będą pojawiać się na rynku znacznie częściej, niż do tej pory.
Testy kliniczne DSP-1181 zostaną przeprowadzone w Japonii.