ColdQuanta: 100-kubitowy procesor z atomów schłodzonych niemal do zera bezwzględnego
Firma ColdQuanta ogłosiła, że stworzyła procesor kwantowy z atomów schłodzonych niemal do zera bezwzględnego. Wkrótce zostanie zbudowany komputer Hilbert, który wykorzysta taki układ. W tym roku zostanie dostrojony i zoptymalizowany.
W dziedzinie komputerów kwantowych coraz więcej się dzieje. Zarówno duże firmy, takie jak IBM czy Google pracują nad swoimi maszynami, jak i mniejsze, takie jak Rigetti Computing, albo komputer QSCOUT z otwartym dostępem. Gdy tylko nastąpi przełom, otrzymamy ogromną moc obliczeniową, która może zmienić nasze podejście do wielu dziedzin.
ColdQuanta
ColdQuanta jest firmą zajmującą się komercjalizacją technologii kwantowej. Firma wyrosła z dziesięcioleci badań w dziedzinie fizyki atomowej prowadzonych przez profesora Danę Andersona i jego pracę w JILA. Bazując na doświadczeniu firmy w zakresie metody zimnych atomów, ColdQuanta opracowała technologię wykorzystywaną w szerokim spektrum zastosowań kwantowych.
ColdQuanta chce wprowadzić jeden z najpotężniejszych komputerów kwantowych na świecie jeszcze w 2021 roku.
100-kubitowy procesor kwantowy
Firmie udało się schłodzić atomy do temperatury bliskiej zera bezwzględnego, czyli -273,15 stopni Celsjusza. Te kontrolowali potem, wykorzystując precyzyjne lasery. Dzięki temu udało się stworzyć 100-kubitowy procesor kwantowy. Konkurencja także ekstremalnie chłodzi swoje procesory, ale ColdQuanta schodzi do znacznie niższych temperatur.
ColdQuanta chwyta atomy za pomocą laserów, chłodzi je, a potem używa kombinacji laserów i impulsów mikrofalowych, aby umieścić je w bramkach tworzących obwód kwantowy.
Atomy są znacznie mniejsze niż kubity nadprzewodzące, dlatego można ich umieścić więcej na znacznie mniejszej powierzchni. Zamiast wykorzystywać układ o powierzchni metra kwadratowego, można użyć czegoś o wielkości paznokcia.
Dzięki niezwykle niskiej temperaturze i zastosowaniu laserów kubity są znacznie mniej narażone na szum środowiskowy i inne zakłócenia. Może to wpływać na wydajność systemów wykorzystujących je i lepsze rezultaty obliczeń. Niestety wydajność jeszcze nie jest tak dobra, jakiej się spodziewano, dlatego trwają prace nad kalibracją i optymalizacją systemu.
Twierdzą też, że można go porównać z systemami opracowanymi do tej pory przez innych głównych graczy związanych z procesorami kwantowymi. Na tej bazie ma powstać komputer kwantowy o kodowej nazwie Hilbert. Jeszcze w tym roku firma chce dostroić go, zoptymalizować i oddać do użytku.
Dalsze plany firmy
Nie tylko ColdQuanta dąży do supremacji kwantowej. IBM ma swój 65-kubitowy procesor kwantowy działający w ramach systemu Hummingbird. Gigant zapowiada, że do 2023 roku stworzy system wyposażony w 1121 kubitów.
ColdQuanta nie chce być gorsza i zapowiada, że w podobnym czasie pokaże system składający się z 1000 kubitów, ale wykonanych w jej technologii.
Firma prowadzi również rozmowy z Amazonem, Microsoftem i Google, aby w przyszłości móc udostępnić komputer kwantowy za pośrednictwem AWS, Azure i Google Cloud.
Źródło: ColdQuanta, ZDNet
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.