Dzięki ChatGPT Spot rozumie komendy głosowe i odpowiada na pytania
Roboty Spot, opracowane przez Boston Dynamics, wykonują dziś wiele czynności, które do niedawna były wyłączną dziedziną ludzi. Dołożenie do równania AI, a dokładniej ChatGPT, zwiększa swobodę działania i wygodę użytkownika, a dzięki technologii Google Text to Speech (TTS) można się porozumiewać z maszyną w obie strony. Prezentację takich możliwości przygotowała firma Levatas, która będzie je rozwijać w niedawno otwartym laboratorium Industrial AI.
Levatas już od kilku lat rozwija technologie umożliwiające wykorzystanie połączenia AI i robotów Spot w patrolowaniu terenu i poszukiwania anomalii. Chodzi tu nie tylko o wykrywanie zmian na trasie, ale też, a może przede wszystkim, proaktywnym reagowaniu na podstawie danych z czujników. Takich właśnie narzędzi używa już w swoich fabrykach np. GlobalFoundries.

AI analizując obrazy przekazane przez Spota jest w stanie przewidzieć możliwe awarie i pomóc w zaplanowaniu prac remontowych, zanim wystąpi problem. Nieplanowane przestoje są największym wrogiem każdego przemysłu, a w przypadku wytwarzania półprzewodników praktycznie nie można sobie na nie pozwolić.
Przy globalnym niedoborze półprzewodników ważne jest, aby maszyny pozostawały w ruchu, zapewniając stałe dostawy produktów dla naszego klienta. Dzięki Spotowi zbierającemu dane, GlobalFoundries planuje wykorzystać te informacje do tworzenia modeli, które lepiej przewidują planowaną konserwację i przestoje – powiedziała Samantha Garrison, zastępca dyrektora GF ds. automatyzacji fabryk.
ChatGPT zwolni inżynierów z kodowania setek linii instrukcji dla Spota
Levatas pokazuje dziś, że firma nie spoczęła na laurach i bardzo aktywnie rozwija możliwości swojego oprogramowania. Spot w połączeniu z ChatGPT jest w stanie odpowiadać na pytania o wykryte anomalie, informować o swoim stanie, ale również reagować na komendy wydane głosem. W normalnych warunkach wyciągnięcie potrzebnych danych z ogromnej ilości zgromadzonych informacji wymaga sporej wiedzy i czasu. To samo tyczy się zaprogramowania trasy patrolu. I tu właśnie pojawia się ChatGPT.
Roboty te codziennie wykonują zautomatyzowane zadania. Każde wykorzystuje długie na kilometry, trudne do zrozumienia pliki konfiguracyjne. Tylko ludzie zaznajomieni z technologią mogą je obsługiwać. Na koniec każdej misji roboty zapisują mnóstwo danych. Nie ma prostego sposobu na zapytanie o nie na żądanie. Tu właśnie wkracza ChatGPT. Pokazujemy mu pliki konfiguracyjne i wyniki zadania. Następnie zadajemy pytania wykorzystując ten kontekst. Jeśli połączymy to z interfejsem głosowym, otrzymamy niesamowity sposób na wyszukiwanie danych! Możemy teraz zapytać roboty o przeszłe i przyszłe misje i uzyskać odpowiedź w czasie rzeczywistym. ChatGPT interpretuje pytanie, przetwarza pliki i formułuje odpowiedź – komentuje na Twitterze Santiago, specjalista w dziedzinie uczenia maszynowego (ML).

Niedawno otwarte laboratorium Industrial AI firmy Levatas to nie tylko demonstracja technologii. Inżynierowie mogą tu sprawdzać w działaniu swoje pomysły i pracować nad nowymi zastosowaniami robotów.
Oficjalnie otworzyliśmy nasze nowe laboratorium Industrial AI! Prace nad nim trwały kilka miesięcy, a wszystkie główne elementy i mechanizmy były budowane ręcznie, ale było warto – i już zabieramy się do pracy. W ciągu zaledwie kilku pierwszych tygodni udało nam się przeprowadzić zdalne dema, opracować pierwsze na świecie rozwiązanie wykorzystujące komendy głosowe do sterowania Spotem, a nawet wymyślić sposób na prowadzenie rozmowy z robotami – informuje Jeremiah Newman, szef marketingu w Levatas.
Przestrzeń jest wypełniona sprzętem do zbierania danych i materiałami, które naśladują instalacje przemysłowe lub elementy maszyn. Ponieważ większość obecnej pracy skupia się na integracji i funkcjach robota Spot firmy Boston Dynamics, trzy jednostki Spot testowane są przez całą dobę. W laboratorium znajdują się również stałe kamery, drony i inne czujniki wykorzystywane do zbierania i analizy danych.
Mamy nadzieję, że nasze laboratorium Industrial AI będzie cennym atutem dla naszego zespołu, naszych klientów i całej branży. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wykorzystania tej przestrzeni do przesunięcia granic tego, co jest możliwe dzięki AI i robotyce, i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jakie nowe rozwiązania pojawią się w wyniku naszych badań i testów – dodaje Jeremiah Newman, szef marketingu w Levatas.
Źródło: Boston Dynamics, Levatas

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.