Naukowcy stawiają poważny krok w kierunku budowy AGI — ogólnej sztucznej inteligencji
Naukowcy planują przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji AGI — artificial general intelligence, dzięki globalnej sieci potężnych superkomputerów. Pierwszy z tych komputerów ma zacząć działać już we wrześniu tego roku, a cała sieć ma być w pełni operacyjna do końca 2024 roku lub na początku 2025 roku.
AGI, czyli sztuczna inteligencja ogólna, to hipotetyczny system, który przewyższałby ludzką inteligencję w wielu dziedzinach, ucząc się i doskonaląc swoje decyzje na podstawie dostępu do coraz większej ilości danych. Obecne technologie AI, takie jak systemy uczenia maszynowego czy generatywne AI, choć zdolne do przekraczania ludzkich możliwości w określonych obszarach, wciąż nie dorównują człowiekowi w zadaniach wymagających kompleksowego myślenia czy rozumowania obejmującego wiele dziedzin nauki.
AGI to coś o wiele więcej niż sieci neuronowe czy LLM
Sieć superkomputerów budowana przez firmę SingularityNET ma stać się „wielopoziomową siecią obliczeń kognitywnych”, która posłuży do tworzenia i trenowania architektur niezbędnych do osiągnięcia poziomu AGI. W skład tych architektur wchodzą m.in. zaawansowane systemy AI, takie jak deep neural network (głębokie sieci neuronowe), które naśladują funkcjonowanie ludzkiego mózgu, oraz duże modele językowe (LLM), które są trenowane na ogromnych zbiorach danych. Do tego dochodzą systemy multimodalne, które łączą zachowania ludzkie, takie jak mowa czy ruch, z wyjściami multimedialnymi.
Superkomputer będzie wyposażony w zaawansowane komponenty i infrastrukturę sprzętową, w tym GPU Nvidia L40S, procesory AMD Instinct i Genoa, szafy serwerowe Tenstorrent Wormhole z GPU Nvidia H200, a także Nvidia GB200 Blackwell. Łącznie stworzą one jedne z najpotężniejszych dostępnych urządzeń AI.
„Ten superkomputer sam w sobie będzie przełomem w przejściu do AGI. Podczas gdy nowatorskie neuronowo-symboliczne podejścia do sztucznej inteligencji opracowane przez zespół SingularityNET AI nieco zmniejszają zapotrzebowanie na dane, przetwarzanie i energię w porównaniu ze standardowymi głębokimi sieciami neuronowymi, nadal potrzebujemy potężnych superkomputerów” – powiedział Ben Goertzel, dyrektor generalny SingularityNET, w oświadczeniu dla LiveScience.
Przedstawiciele SingularityNET poinformowali, że pierwszy superkomputer zacznie działać we wrześniu, a cały projekt ma być zakończony do końca 2024 roku, w zależności od terminów dostaw komponentów. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tej nowej sieci uda się znacząco przyspieszyć prace nad AGI, co może otworzyć drogę do rozwoju technologii, które zrewolucjonizują wiele różnych dziedzin życia, od medycyny po inżynierię.
Źródło: Live Science
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.