Superkomputer Hawk o mocy 26 petaflopów – wirtualne zwiedzanie
W Stuttgarcie niedawno został uruchomiony system Hawk. To jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie i jednocześnie najszybszy klaster ogólnego przeznaczenia w Europie, przystosowany do obliczeń naukowych i przemysłowych. Udostępniono właśnie możliwość wirtualnego zwiedzania serwerowni, w której pracuje Hawk.
System Hawk składa się z 44 szaf, w których zainstalowano 5632 serwery HPE Apollo. W każdej maszynie zainstalowano po dwa 64-rdzeniowe procesory AMD EPYC 7742. Łącznie superkomputer ma zatem do swojej dyspozycji aż 720.896 rdzenie obliczeniowe, a także 1,44 PB pamięci RAM.
Zainstalowany na Uniwersytecie w Stuttgarcie klaster oferuje moc obliczeniowo 26 petaflopów – czyli może wykonać 26 kwadrylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Gdyby każdą taką operację wykonywać w tempie jednej na sekundę, zrealizowanie 26 kwadrylionów operacji zajęłoby ponad 31 milionów lat.
System Hawk został udostępniony naukowcom i inżynierom na potrzeby badań naukowych na dużą skalę i przy bardzo złożonych zjawiskach. Operacje obejmują głębokie uczenie maszynowe na potrzeby sztucznej inteligencji, symulacje czy analitykę dużych zbiorów danych (big data). Poniżej film przedstawiający powstawanie systemu.
Udostępniono właśnie wirtualny spacer w 360 stopniach, który pozwala zobaczyć superkomputer Hawk z bliska, nie ruszając się fotela. Możliwe jest przechadzanie się po serwerowni i rozglądanie dookoła, niemal jakbyśmy byli na miejscu. Zachęcamy – to ciekawe doświadczenie.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.