Lenovo ThinkSmart View – system wideokonferencyjny na biurko lub do małej salki
Wchodzisz do salki konferencyjnej. Na stole stoi niewielki ekran. Siadasz na wprost i dotykasz palcem ekranu. Ekran rozświetla się, a Twoim oczom ukazuje się Twój dzisiejszy harmonogram. Dotykasz palcem jednej z pozycji. Po sekundzie na ekranie pojawiają się obrazy z kamer Twoich rozmówców. Rozpoczyna się wideokonferencja. Natychmiast. Bez zbędnych konfiguracji. Bez czekania na uruchomienie się systemu. Bez problemów technicznych. Dodatkowo, jakość obrazu i dźwięku jest na najwyższym poziomie, zupełnie jakby Twoi rozmówcy byli z Tobą w tym samym pomieszczeniu.
Materiał partnerski
Wyobrażacie sobie taki scenariusz? Co by było, gdyby wideokonferencje można było uruchamiać w tak prosty sposób jak opisany powyżej! Ach, o ile prostsze byłoby życie! Ale stop! Wcale nie trzeba marzyć, bo urządzenie opisane we wstępie istnieje i można je kupić w sklepie. W dodatku nie kosztuje wcale dużo. To Lenovo ThinkSmart View – zintegrowany system wideokonferencyjny do prowadzenia rozmów z poziomu platformy Microsoft Teams.
ThinkSmart View to kolejne urządzenie z linii Lenovo ThinkSmart. W lipcu na łamach ITbiznes zaprezentowaliśmy inny sprzęt z tej linii – komputer telekonferencyjny Lenovo ThinkSmart Hub 500. Aby realizować połączenia wideokonferencyjne, wymagał on podłączenia do kamery oraz zewnętrznego ekranu. Lenovo ThinkSmart View nie potrzebuje już żadnych dodatkowych akcesoriów. Sprzęt jest samowystarczalny. Ma wbudowane wszystkie komponenty niezbędne do zestawienia połączeń wideo: ekran, wysokiej jakości kamerę, głośnik oraz zestaw mikrofonów.
Lenovo ThinkSmart View tak naprawdę jest tabletem w nietypowej obudowie, bo przeznaczonym do ustawiania na stole. Kształt obudowy został tak zaprojektowany, by urządzenie można było postawić zarówno w pionie, jak i poziomie.
Urządzenie ma 8-calowy, dotykowy ekran IPS (1280 na 800 pikseli), wysokiej jakości kamerę z matrycą 5 Mpix (umieszczoną nad ekranem), 10-watowy głośnik i wbudowane dwa czułe mikrofony. Lenovo ThinkSmart View ma procesor Qualcomm Snapdragon 624, 2 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci na dane. Pracuje pod kontrolą systemu Android (a konkretnie jego wersji Android Open Source Project). Ale parametry te podajemy tylko dla ciekawskich, bo użytkownik sprzętu w ogóle nie musi dociekać, jakie komponenty znalazły się w środku obudowy. Urządzenie po prostu… działa. Do jego konfiguracji nie jest potrzebna absolutnie żadna wiedza techniczna. Poradzi sobie z tym absolutnie każdy. Musi jedynie znać hasło do swojego konta Microsoft oraz sieci Wi-Fi, w zasięgu której będzie funkcjonował sprzęt Lenovo.
Wyjątkowo prosta obsługa
Po podłączeniu do zasilania wyświetlacz od razu rozświetla się – pojawia się ekran powitalny aplikacji Microsoft Teams i prośba o zalogowanie się. Konfigurację trzeba rozpocząć od wejścia w ustawienia, by połączyć się z siecią Wi-Fi, aby urządzenie miało dostęp do internetu. Potem wystarczy już tylko wpisać swój login i hasło do konta Microsoft – i sprzęt jest gotowy do pracy.
Lenovo ThinkSmart View nie ma włącznika. Urządzenie pracuje cały czas w trybie czuwania. Po kilku minutach bezczynności wyłącza ekran, aby obniżyć do minimum pobór prądu. Wystarczy jednak dotknąć ekranu, a sprzęt w ułamku sekundy budzi się do życia i pokazuje ekran główny aplikacji Teams.
Z jej poziomu mamy wgląd do naszego kalendarza i wszystkich zaplanowanych spotkań online. Możemy też ręcznie wybrać osobę z książki kontaktów i natychmiast rozpocząć z nią rozmowę.
Procedura nawiązywania połączeń wideo jest tak samo prosta, jak wybranie czyjegoś numeru na telefonie. Już po kilku sekundach możemy rozpocząć rozmowę.
Lenovo ThinkSmart View ma wbudowane dwa mikrofony i mocny głośnik, więc do rozpoczęcia rozmowy wideo nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych akcesoriów. Opcjonalnie możemy podłączyć dowolne słuchawki bezprzewodowe przez Bluetooth (nie wchodzą w skład zestawu), jeśli nie chcemy, żeby ktokolwiek podsłuchiwał naszą rozmowę.
Jeśli wolimy przeprowadzić rozmowę bez wideo, wystarczy wyłączyć kamerę. Dla osób, które chcą mieć stuprocentową pewność, że nikt ich nie będzie podglądał, wbudowano w sprzęt proste rozwiązanie – miniaturową zaślepkę, którą można zasłonić obiektyw wbudowanej kamery. Sprzęt ma także fizyczny wyłącznik mikrofonów.
Na biurko lub do małej salki konferencyjnej
W odróżnieniu od Lenovo ThinkSmart Hub 500, który został zaprojektowany z myślą o większych salkach konferencyjnych, ThinkSmart View to sprzęt raczej „osobisty” – do prowadzenia rozmów wideo w pojedynkę. Przed urządzeniem mogą usiąść dwie, a nawet trzy osoby, ale muszą się ścieśnić, żeby objęła ich wbudowana kamera. Dlatego zgodnie z zamysłem producenta, ThinkSmart View powinien trafić albo do małych salek konferencyjnych (z miejscem dla 2-3 osób), albo bezpośrednio na biurko pracownika, tuż obok komputera. W tej ostatniej konfiguracji to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdy często nawiązujemy połączenia wideo, zwłaszcza dziś, w czasie niezwykłej popularyzacji pracy zdalnej. Podczas wideokonferencji widzimy naszych rozmówców (maksymalnie cztery osoby jednocześnie – ekran podzielony jest na cztery okienka) na ekranie ThinkSmart View, dzięki czemu możemy kontynuować pracę na stojącym obok komputerze.
Lenovo ThinkSmart View, jak na oferowane możliwości, nie jest urządzeniem drogim. Kosztuje 1600-1700 złotych brutto, co jest ułamkiem kwoty, którą trzeba zapłacić za ThinkSmart Hub 500. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązania do innych zastosowań. ThinkSmart View to sprzęt „personalny”, którego miejsce jest na biurku obok komputera albo w najmniejszych, 2-osobowych salkach konferencyjnych, z kolei ThinkSmart Hub 500 przeznaczony jest już do większych sal konferencyjnych, gdzie gromadzi się kilka lub nawet kilkanaście osób.
Sprzęt idealnie sprawdzi się na biurkach pracowników, którzy często realizują połączenia wideo (zwłaszcza menedżerów w korporacjach), ale relatywnie przystępna cena sprawia, że warto go rozważyć także jeśli prowadzimy w domu jednoosobową działalność gospodarczą. Kosztem relatywnie niedużej inwestycji znacznie poprawimy sobie komfort pracy.
Obecna wersja Lenovo ThinkSmart współpracuje wyłącznie z platformą Microsoft Teams, ale już od listopada dostępna będzie też wersja kompatybilna z usługami Zoom for Home oraz Zoom Rooms.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Lenovo
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.