Chińskie smartfony Honor na amerykańskich częściach
Serwis Nikkei wspólnie z tokijskim Fomalhaut Techno Solutions rozebrał na części najnowszy smartfon X30 chińskiej firmy Honor. Okazało się, że prawie 40% kosztów aparatu, to komponenty wyprodukowane przez amerykańskie firmy. Jeszcze 2 lata temu, gdy marka była własnością Huawei, było to zaledwie 10%.
Większość kluczowych komponentów w modelu X30, w tym procesor i chipset 5G, dostarczanych jest przez amerykańskich producentów, takich jak Qualcomm, a nie przez chińskich dostawców, jak należący do Huawei HiSilicon. Wygląda więc na to, że Chiny mają trudności z samodzielnym opracowaniem najnowocześniejszych technologii dla flagowych modeli smartfonów.
Firma Honor została wydzielona z Huawei w listopadzie 2020 roku, aby uniknąć sankcji nałożonych przez amerykański Departament Handlu, który zakazał spółce macierzystej korzystania z kluczowych amerykańskich technologii, takich jak mikroprocesory i systemy operacyjne. Honor sprzedaje swoje produkty głównie w Chinach, a oddzielenie się od Huawei uchroniło firmę przed wieloma sankcjami.
Lwia część kosztów produkcji smartfona Honor X30, (około 217 dolarów) to komponenty amerykańskie, które stanowią 39% całości. To o 29 punktów procentowych więcej niż w przypadku modelu 30S, który Huawei wprowadził na rynek wiosną 2020 roku pod marką Honor. Amerykańskie komponenty zastąpiły chińskie w większości kluczowych obszarów, w tym procesor i chipset 5G.
Udział chińskich części spadł o 27 punktów procentowych do około 10%. Firma HiSilicon dostarczyła układy SoC (System-on-a-Chip), chipset 5G i układ zarządzania energią dla modelu z 2020 roku. Inni chińscy producenci i japońscy dostawcy, w tym Murata Manufacturing, Taiyo Yuden i TDK, również byli zaangażowani w produkcję chipów komunikacyjnych dla modelu 30S. Teraz jednak HiSilicon nie dostarcza komponentów dla modelu X30. Oprócz japońskich części, wszystkie układy komunikacyjne dla najnowszego smartfona pochodzą z amerykańskich firm Qualcomm i Qorvo. Jedynym chińskim układem komunikacyjnym, zastosowanym w nowym modelu, jest wzmacniacz sygnału oparty jednak na starej technologii.
Nie tyko Honor stosuje więcej amerykańskich komponentów
Gwałtowne zwiększenie wykorzystania amerykańskich podzespołów może oznaczać, że firma Honor nie była w stanie zapewnić sobie wystarczających dostaw najnowocześniejszych podzespołów do smartfonów produkowanych w Chinach.
Jedynym stosunkowo drogim chińskim komponentem zastosowanym w X30 jest wyświetlacz, którego cena szacowana jest na 14 dolarów.
W telefonie X30 firmy Honor japońskie komponenty stanowią około 16% całkowitego kosztu produkcji, zajmując drugie miejsce pod względem wielkości udziału. Do udziału Japonii przyczyniają się czujniki obrazu z kamer Sony Group oraz komponenty komunikacyjne produkowane przez firmy Murata, Taiyo Yuden i TDK. Liczba japońskich komponentów wzrosła ze względu na bardziej zaawansowane funkcje aparatu i komunikacji w najnowszym modelu.
Honor nie jest jednak jedynym chińskim producentem smartfonów, który jest w dużym stopniu uzależniony od amerykańskich układów scalonych. Dwóch innych szybko rozwijających się chińskich producentów smartfonów – Xiaomi i Oppo – również zwróciło się do amerykańskich dostawców po kluczowe komponenty. Według firmy Fomalhaut, udział amerykańskich komponentów w Mi Mix Fold firmy Xiaomi, składanym telefonie wprowadzonym na rynek w 2021 roku, wynosi 26%. W przypadku Reno6Pro+ firmy Oppo udział części z USA to 31%.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.