Notebooki Fujitsu Lifebook – idealne dla biznesu
Laptop wykorzystywany w biznesie to sprzęt zupełnie innej kategorii niż notebook konsumencki. Ludzie biznesu często się przemieszczają, wielokrotnie pracują poza swoim biurem (czy domem), więc potrzebują urządzenia bardzo mobilnego, a jednocześnie wytrzymałego; zdolnego do długiej pracy na wbudowanym akumulatorze, a zarazem takiego, który zapewnia im natychmiastowy i bardzo bezpieczny dostęp do danych i zasobów firmowych. Laptopa, który zapewnia bezproblemową łączność bez żadnych dodatkowych akcesoriów, zarówno z sieciami bezprzewodowymi i przewodowymi, ale także peryferiami. Urządzenie musi być też objęte świetnym serwisem, który błyskawicznie przywróci je do pracy w przypadku awarii. Wreszcie, co tylko z pozoru może się wydawać nieistotne, biznesmeni wymagają sprzętu o schludnym, profesjonalnym wyglądzie, zwłaszcza w przypadku laptopów wykorzystywanych do przeprowadzania prezentacji u klienta. Wszystkie te cechy mają notebooki Fujitsu Lifebook, którym przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.
Materiał partnerski
Jaki zatem powinien być idealny notebook biznesowy, żeby spełnić powyższe wymagania? Musi być smukły i lekki, ale zarazem wytrzymały i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Koniecznie musi mieć nowoczesne i wydajne komponenty, które umożliwią komfortową pracę, ale także wygodną klawiaturę i bardzo dobry wyświetlacz, który umożliwia pracę nawet w pełnym słońcu.
Niezbędnym elementem są też mechanizmy najwyższej ochrony firmowych danych zapisanych w jego pamięci, obejmujące zarówno sprzętowe mechanizmy szyfrowania danych, jak i zaawansowane rozwiązania logowania, wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki w zakresie biometrii (skanowanie twarzy, odczytywanie linii papilarnych, a nawet układu naczyń krwionośnych). Dzięki temu do komputera zaloguje się wyłącznie jego prawowity właściciel.
30 lat w biznesie
Fujitsu od ponad dziesięciu lat koncentruje się już wyłącznie na klientach biznesowych. Zrezygnowano z linii urządzeń konsumenckich. Pozwoliło jej to jednak wyspecjalizować się pod kątem oferty sprzętu i usług dla przedsiębiorstw. Firma ma już ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji sprzętu dla firm, więc przez ten czas zdążyła poznać wszystkie wymagania świata biznesu, które realizują jego technologiczne potrzeby.
Notebooki Fujitsu Lifebook to jedna z głównych kategorii sprzętu oferowanego przez to japońskie przedsiębiorstwo, obok stacji roboczych i serwerów. Firma ma w swojej ofercie sprzęt skierowany do wszystkich segmentów: od wszechstronnych laptopów stworzonych do realizowania podstawowych zadań biurowych, poprzez zaawansowane maszyny dla wymagających mobilnych pracowników, aż po mobilne stacje robocze. Urządzenia łączy jednak zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę wybierając laptopa do firmy.
Ultramobilność
Jednym z podstawowych wyróżników laptopów biznesowych jest ich mobilność. A to oznacza nie tylko możliwie niską masę samego komputera, a także niewielką grubość jego obudowy, ale także umiejętność długiego czasu pracy na wbudowanym akumulatorze.
Podczas gdy jeszcze kilka lat temu przeciętny laptop biurowy ważył przeszło dwa kilogramy, dziś nowoczesne laptopy są o połowę lżejsze. I wcale tu nie przesadzamy – Fujitsu Lifebook U939 (na zdjęciu powyżej), mimo 13,3-calowego ekranu, wydajnego procesora Intel Core i5 lub i7 i pojemnej pamięci (nawet 16 GB RAM), waży poniżej kilograma (a konkretnie 920 gramów) i ma obudowę o grubości zaledwie 15 milimetrów. Przy takich parametrach prawie nie odczujemy tego komputera, gdy wrzucimy go do plecaka czy teczki.
LifeBook U939 mimo piórkowej wagi potrafi też bardzo długo pracować na zasilaniu akumulatorowym – nawet do 12 godzin. To półtora dnia roboczego.
Bezpieczeństwo i prywatność danych
W przypadku laptopów biznesowych kluczową cechą jest bezpieczeństwo danych zapisanych na ich nośnikach SSD. Dane firmowe mają najczęściej wartość wielokrotnie przekraczającą wartość samego notebooka, dlatego tak bardzo istotne jest, by nie dostały się w niepowołane ręce w przypadku zgubienia czy kradzieży komputera.
W laptopach Fujitsu Lifebook zastosowano szereg funkcji, które zapewniają, że dostęp do danych ma wyłącznie prawowity właściciel komputera. Dane można na dysku w komputerze zaszyfrować, w czym pomagają też wbudowane w komputery Fujitsu moduły TPM (Trusted Platform Module).
Notebooki oferują też możliwość logowania się przy użyciu kart inteligentnych (SmartCard), a także szeregu różnych zabezpieczeń biometrycznych, które gwarantują, że komputera będzie mogła użyć wyłącznie osoba uprawniona.
To wbudowany w wiele modeli czytnik linii papilarnych, kamera na podczerwień do skanowania twarzy, ale także – co unikatowe w notebookach Fujitsu – funkcja skanowania układu naczyń krwionośnych PalmSecure. To specjalny skaner, który odczytuje rozkład żył w dłoni właściciela. Jest bezdotykowy – wystarczy tylko umieścić dłoń nad skanerem, a komputer odblokuje się, jeśli rozpozna dłoń swojego właściciela. To bardzo wygodne i niezwykle bezpieczne rozwiązanie, które znalazło się wyłącznie w sprzęcie produkowanym przez Fujitsu – nie tylko notebookach, ale także w wybranych modelach klawiatur i myszy, a także np. w bankomatach.
Antyodblaskowy ekran
Kolejną cechą laptopów istotną w zastosowaniach biznesowych jest ich ekran. Powinien być możliwie duży przy zachowaniu minimalnej szerokości ramek i mieć wysoką rozdzielczość (optymalnie Full HD), by tekst na ekranie był wyraźny i żeby nie były widoczne „schodki” na ukośnych liniach, które są widoczne przy niższych rozdzielczościach (na przykład popularnej w laptopach budżetowych 1366 na 768 pikseli). Ale co niezwykle istotne – powinien być pokryty powłoką antyodblaskową (antiglare), która do minimum redukować będzie wszelkie refleksy. Nic tak bardziej nie irytuje jak odbijające się w wyświetlaczu laptopa jarzeniówki, albo gdy podczas pracy na ekranie widzimy… własne odbicie.
Wszystkie laptopy Fujitsu Lifebook mają ekrany antiglare w standardzie. Wspomniany lekki model Lifebook U939 przy przekątnej ekranu 13,3” ma wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości Full HD (1920 na 1080 pikseli).
A jeśli przekątna ekranu 13,3” jest za mała, można też wybrać komputery Fujitsu Lifebook z większymi wyświetlaczami. Na przykład model U759 ma ekran o przekątnej 15,6”.
Fujitsu ma też w swojej ofercie laptopy konwertowalne, które po przekręceniu ekranu mogą pełnić rolę tabletu z dotykowym ekranem. Flagowym modelem jest Lifebook U939X, ale można też wybierać spośród bardziej ekonomicznych rozwiązań, jak chociażby Lifebook U729X z ekranem 12,5” czy T939 z wyświetlaczem o przekątnej 13,3”.
Pełnowymiarowe porty
Wielokrotnie zdarza się, że musimy do naszego komputera podłączyć jakieś urządzenia peryferyjne, jak drukarkę, monitor lub projektor multimedialny, czy chociażby podłączyć się do przewodowej sieci Ethernet. Dlatego ważne jest, by laptop wyposażony był w zestaw złącz, które umożliwią podłączenie tych wszystkich urządzeń bez konieczności stosowania przejściówek czy replikatorów portów. Takie przejściówki nie dość że są kłopotliwe, to jeszcze trzeba za każdym razem pamiętać, by zabierać je ze sobą w podróż służbową czy na spotkanie do klienta. Pewnie wielu czytelników osobiście spotkało się z przypadkami, gdy osoba mająca przeprowadzić prezentację nie mogła tego zrobić, bo nie miała jak podłączyć swojego laptopa do projektora – albo komputer nie miał wyjść monitorowych w ogóle, albo był wyposażony w zmniejszone porty typu mini-HDMI, albo w dość na przykład archaiczne VGA lub nowoczesne, ale mało popularne w biurowych projektorach DisplayPort. Jeśli właściciel komputera na dokładkę zapomniał przejściówki, to skończy się tak, że będzie musiał prezentację pokazywać wszystkim na ekranie swojego laptopa. Mało profesjonalnie.
Wiele nowoczesnych smukłych laptopów nie ma już nawet standardowych portów USB (typu A). W ich miejsce umieszczane są nowoczesne, ale wciąż jeszcze nie tak popularne porty USB typu C (takie jak spotykane w nowoczesnych smartfonach). Więc problematyczne może być nawet podłączenie odbiornika radiowego do myszki bezprzewodowej albo zwykłej drukarki. Wielu właścicieli laptopów będzie mieć też problem z podłączeniem zewnętrznego monitora, bo w wielu modelach montowane są zmniejszone wersje gniazda HDMI (mini-HDMI lub micro-HDMI).
Przykładowo, laptop konwertowalny Fujitsu Lifebook U939X ze zdjęcia powyżej (z funkcją pracy jako tablet), chociaż jest wyjątkowo cienki (ma 15 mm grubości), to i tak ma na bocznych krawędziach wszystkie niezbędne porty, włącznie z pełnowymiarowymi gniazdami USB typu A, nowoczesnymi gniazdami USB typu C, a także pełnowymiarowym HDMI, a nawet gniazdem RJ-45 dla sieci Ethernet. Jadąc na spotkanie służbowe nigdy nie musimy zabierać ze sobą przejściówek czy replikatorów portów.
Konfiguracja na życzenie
Laptopy Fujitsu Lifebook zaspokoją potrzeby każdego biznesmena. Może on przebierać spośród kilkudziesięciu różnych modeli, a każdy model dodatkowo może dowolnie skonfigurować.
Na etapie zamawiania komputera można wybrać rodzaj i model zainstalowanego procesora (Intel Core i3, Core i5 lub Core i7), ilość pamięci RAM (od 8 do 32 GB), pojemność i rodzaj zainstalowanego nośnika SSD (256, 512 lub 1024 GB), a także – w wybranych modelach laptopów – rozdzielczość ekranu (od 1366 na 768 w podstawowych urządzeniach klasy ekonomicznej poprzez najpopularniejszą 1920 na 1080 pikseli, aż po 2560 na 1440 pikseli). Niektóre modele, np. seria Lifebook U7 mogą być też wyposażone w ekrany dotykowe, jeśli takiego ekranu potrzebujemy.
W przypadku niemal wszystkich modeli można też zamawiać wersje z wbudowanym modemem LTE, który umożliwi pracę także tam, gdzie nie ma zasięgu sieci Wi-Fi.
Istotne jest też to, że w laptopach Fujitsu Lifebook przewidziano łatwą możliwość ich modernizacji. W razie potrzeby można w nich rozszerzyć pamięć RAM czy wymienić nośnik SSD na bardziej pojemny. A jeśli akumulator jest już zużyty, też łatwo można go samodzielnie zastąpić nowym, bez konieczności rozkręcania komputera. Oznacza to, że w podróż można nawet zabrać ze sobą notebooka z zapasowym akumulatorem i podmienić go w momencie, gdy komputer się rozładuje.
Ale Fujitsu pozwala na jeszcze większą personalizację swoich komputerów. W ramach programu made4you klient zamawiający laptopy może sobie zażyczyć umieszczenia własnego logotypu w BIOS-ie, albo wygrawerowania go laserem na obudowach komputerów. Program obejmuje też automatyczny system wspomagający pierwszą konfigurację notebooków, włącznie z preinstalacją dowolnego wybranego przez klienta oprogramowania.
Komputery mogą być też objęte programem Microsoft Autopilot Deployment Program (ADP), który umożliwia zdalną instalację niezbędnego oprogramowania po pierwszym uruchomieniu komputera i podłączeniu go do sieci (z chmury publicznej MS Azure). Administrator zarządzający flotą komputerów może też wybrać do tego celu alternatywne rozwiązanie Fujitsu DeskView Load (DVL) – wówczas pierwsza konfiguracja przeprowadzana jest już w fabrykach Fujitsu (włącznie z wymaganym oprogramowaniem), a gotowe, w pełni skonfigurowane komputery dostarczane są prosto na biurko klienta.
Wysoka wytrzymałość
Laptopy biznesowe muszą być też bardziej wytrzymałe od notebooków konsumenckich. Są często przenoszone, czasami używane w niezbyt sprzyjających warunkach, ponadto jeśli są to urządzenia służbowe, to pracownicy niestety dbają o nie mniej niż o własny sprzęt.
Komputery Fujitsu Lifebook mają solidne, magnezowo-aluminiowe obudowy i wyposażone są w trwałe zawiasy. To gwarantuje, że wytrzymają więcej niż typowe urządzenia przeznaczone do użytkowników domowych.
Najlepiej się jednak o tym przekonać samemu, zamiast oceniać komputer po zdjęciach w internecie. Przed zakupem laptopa powinno się go obejrzeć na żywo w sklepie lub u partnera handlowego. Tanie modele mało znanych producentów będą miały cienkie, wyginające się obudowy, ich klawiatury będą się uginały przy naciskaniu klawiszy, a ekran po otwarciu będzie chybotliwy.
Laptop na abonament
Laptopy Fujitsu można kupić od razu albo wynająć je w modelu HaaS (Hardware-as-a-Service). W tym ostatnim zamiast jednorazowej opłaty płaci się comiesięczny abonament za wykorzystanie komputera. W tym modelu notebooki są co trzy lata wymieniane na nowe, chociaż można też wykupić dodatkowy pakiet i wymieniać maszyny częściej, na przykład raz w roku, jeśli koniecznie zależy nam na absolutnie najnowszej technologii.
Dodatkowo komputery standardowo objęte są ubezpieczeniem od uszkodzenia lub kradzieży, więc nie musimy się przejmować, jeśli coś im się stanie.
Na etapie zakupu eksperci Fujitsu mogą nam doradzić optymalną konfigurację komputerów. Zbadają nasze konkretne potrzeby i odpowiednio do nich dobiorą modele komputerów, rodzaj zainstalowanych procesorów, ilość pamięci RAM, pojemność nośnika SSD czy obecność opcjonalnych dodatków, jak wbudowany moduł LTE czy opcjonalny replikator portów.
Serwis i gwarancja
Niezależnie od modelu finansowania, czy komputery Fujitsu Lifebook zostały przez klienta zakupione, czy są wynajmowane w modelu HaaS, objęte są gwarancją, która – w zależności od wybranego pakietu – może też obejmować serwis door-to-door, a nawet naprawę sprzętu w siedzibie klienta. Gwarancja może mieć długość od 1 do nawet 5 lat, a realizowana może być w modelu 9×5 (w godziny i dni robocze) lub nawet 24×7 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu). Najbardziej wymagający klienci mogą zamówić serwis 4h – naprawa zostanie zrealizowana w przeciągu czterech godzin od momentu zgłoszenia usterki.
Skoncentrowani na biznesie
Fujitsu koncentruje portfolio swoich produktów wyłącznie na użytkowniku biznesowym. Oznacza to, że jej inżynierowie nie muszą skupiać się na budowaniu komputerów uniwersalnych, które mają zaspokoić potrzeby i gusta użytkowników domowych, ale – uwzględniając pewne kompromisy – można je też stosować w środowiskach firmowych.
Laptopy Fujitsu Lifebook zostały od początku do końca zoptymalizowane pod kątem biznesowych potrzeb i zastosowań, z uwzględnieniem nacisku na trwałość i niezawodność, bezpieczeństwo danych i kompleksowy pakiet usług dodatkowych. Bardzo szeroki wybór konfiguracji, możliwość indywidualnego dobrania poszczególnych komponentów, wsparcie inżynierów Fujitsu już na etapie doboru modelu oraz wygodne formy finansowania zakupu sprawiają, że komputery przenośne Fujitsu Lifebook powinny spełnić wymagania większości przedsiębiorstw, od małych firm zatrudniających kilku pracowników po duże korporacje.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Fujitsu
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.