Apple kończy produkcję komputerów iMac Pro
To już koniec komputerów iMac Pro. Apple usunął w piątek możliwość konfiguracji sprzętu na zamówienie i jedyna wersja dostępna w sklepie, to model podstawowy za 23 999 zł. Na dodatek tylko „Do wyczerpania zapasów”. Jest jednak szansa, że część sprzedawców ma jeszcze w magazynach inne modele
Aktualny iMac Pro pojawił się na rynku w 2017 i już wtedy lekko szokował ceną, ale jednocześnie dawał wymagającym klientom pożądaną wydajność i wydajny układ chłodzenia. Z zewnątrz różnił się tylko aluminiowym wykończeniem w kolorze „Gwiezdnej szarości”. Apple jednak nigdy się nie chwaliło, jak ten komputer się sprzedaje. Segment rynku, w którym był oferowany nie był zbyt popularny, a na dodatek, firma sama wprowadziła na niego konkurencję w postaci Maca Pro z 2019 roku. Standardowe komputery iMac w najmocniejszych konfiguracjach, również zaczęły podgryzać starzejącą się wersję Pro.
Nowy iMac bez wersji Pro
Jakby tego było mało, chodzą słuchy, że Apple już niedługo zaprezentuje całkowicie nową gamę komputerów iMac, opartą na procesorach ARM i nowych GPU. Wydajność procesorów M1 (w komputerach stacjonarnych najpewniej będzie to M1X) najprawdopodobniej wyeliminuje z rynku wersje Pro. Firma pozostanie więc przy jednej linii produktowej, bez dzielenia jej na odrębne kategorie.
Sygnałem oznaczającym zmiany są też ograniczenia w podaży zwykłych komputerów iMac z ekranem o przekątnej 21,5 cala. Plotka głosi, że pojawi się całkowicie nowa wersja z cienkimi ramkami wyświetlacza i konstrukcją podobną do Apple Pro Display XDR. Nie znamy jednak daty premiery. Najpewniej odbędzie się ona nie wcześniej niż w czasie konferencji WWDC. Jednak wycofanie komputerów iMac Pro może też oznaczać, że odbędzie się ona nawet kilka miesięcy wcześniej. Czas pokaże, jak będzie.
Źródło: Engadget
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.