Zoom wprowadza awatary AI — Twój cyfrowy bliźniak na spotkaniach online
Zoom poczynił kolejny krok w kierunku umożliwienia awatarom AI uczestnictwa w spotkaniach w Twoim imieniu. Firma ogłosiła, że wkrótce będzie można stworzyć własny awatar AI i użyć go do wysyłania krótkich wiadomości do zespołu.
Aby stworzyć cyfrowego awatara, należy nagrać krótki filmik, na podstawie którego sztuczna inteligencja stworzy awatar wyglądający i brzmiący jak Ty. Potem wystarczy napisać wiadomość, którą ma przekazać awatar, a AI zajmie się resztą. Funkcja ta będzie działać tylko w ramach funkcji Zoom Clips, pozwalającej na nagrywanie krótkich aktualizacji wideo dla współpracowników.
Firma jest na szczęście świadoma potencjalnych zagrożeń związanych z deepfake, a Smita Hashim, dyrektor ds. produktów, zapewniła, że podchodzi do tego „bardzo ostrożnie, stosując zaawansowane uwierzytelnianie, znaki wodne i restrykcyjne zasady użytkowania”.
Funkcja tworzenia własnych awatarów AI będzie częścią płatnego dodatku Custom AI Companion, który będzie kosztował 12 dolarów miesięcznie. Użytkownicy z płatnymi subskrypcjami Zoom, ale bez dodatku, będą mogli nadal korzystać z gotowych awatarów AI i głosów.
Prezes Zoom, Eric Yuan, już w czerwcu wyraził chęć wprowadzenia funkcji „cyfrowego bliźniaka”, który mógłby uczestniczyć w spotkaniach w imieniu użytkownika. W wywiadzie dla Decoder powiedział:
W idealnym świecie nie musiałbym dołączać do tego spotkania. Mógłbym wysłać cyfrową wersję siebie, aby dołączyła, a ja mógłbym pójść na plażę.
Awatary AI to tylko część nowości, które Zoom wprowadza do Custom AI Companion
Wprowadzenie awatarów AI to część szerszej ekspansji Zoom w obszarze sztucznej inteligencji. Nowy dodatek Custom AI Companion pozwoli również na integrację AI z większą liczbą zewnętrznych aplikacji zwiększających produktywność, takich jak Zendesk i Asana, a także wprowadzi nowe opcje personalizacji, które pozwolą na tworzenie niestandardowych szablonów podsumowań spotkań.
Źródło: informacja prasowa, The Verge
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.