nowe technologie w biznesie

ITbiznes

Chcesz skontaktować się z naszą redakcją? Pisz na adres: redakcja@itbiznes.pl lub zadzwoń: 511 144 444

ZFS nie dla Linuksa?

Opracowany przez Sun system plików ZFS może nie trafić do Linuksa ze względu na niekompatybilność licencji.

Mimo że ZFS jest już używany w OpenSolaris i FreeBSD (trwają także przymiarki do zastosowania tego systemu plików w Mac OS X), format ten może mieć duże trudności z przekonaniem do siebie programistów Linuksa.

Najważniejszym powodem jest niekompatybilność licencji GPL z CDDL; mowa jest także o patentach Suna dotyczących systemu plików – doliczono się ich łącznie 56.

Developerzy mają nadzieję, że Sun chcąc zapewnić szerokie stosowanie swojego systemu plików opublikuje go także na licencji GPL, co pozwoli bez problemów dołączyć go do kernela. Ważna ma być oprócz tego przekazanie do użytkowania związanych z ZFS patentów.

Udostępnij artykuł
Link do udostępniania
Poprzedni artykuł

Kaspersky ostrzega przed Warezowem

Następny artykuł

Komunikacja i praca grupowa na Linuksie – GroupWiseR EMEA Tour

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także