Tweetbot zablokowany przez Twittera. Po 12 latach
Tydzień temu użytkownicy nieoficjalnych klientów Twittera, takich jak Tweetbot czy Twitterrific zauważyli, że aplikacje przestały działać na ich smartfonach. Twitter właśnie oficjalnie potwierdził: banuje wszystkie zewnętrzne aplikacje umożliwiające przeglądanie Twittera. Od teraz z serwisu można korzystać wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej aplikacji Twitter dla iOS czy Androida, lub w przeglądarce internetowej.
Tweetbot to popularna wśród użytkowników iPhone’ów aplikacja do korzystania z Twittera. Jej pierwsza wersja powstała prawie 12 lat temu – w kwietniu 2011 roku. Wielu posiadaczy smartfonów Apple porzuciło oficjalnego klienta Twittera na rzecz zewnętrznego narzędzia, oferującego dodatkowe funkcje.
Ale dla Twittera oznacza to mniejszą kontrolę nad tym, co widzą użytkownicy serwisu, a także potencjalnie brak możliwości emisji reklam. A Twitter za rządów Elona Muska desperacko poszukuje nowych źródeł finansowania. Blokada zewnętrznych klientów na smartfony prawdopodobnie jest właśnie spowodowana chęcią emitowania reklam z poziomu oficjalnej aplikacji.
Oznacza to, że przestają funkcjonować między innymi następujące aplikacje: Tweetbot, Twitterrific, Aviary, Echofon czy Birdie. Zgodnie z informacją przekazaną przez przedstawicieli Twittera, w najbliższym czasie nie należy się spodziewać, że którakolwiek z tych aplikacji znów otrzyma dostęp do API Twittera.
Dziwić może sposób, w jaki Twitter zablokował dostęp do swojego API. Zrobił to zupełnie bez żadnej zapowiedzi i nie przekazał żadnych informacji twórcom aplikacji, którzy przecież rozwijali je od przeszło dekady.
Część z tych aplikacji jest płatnych, co oznacza, że twórcy powinni teraz zwrócić pieniądze użytkownikom. Niektóre z narzędzi zostały już usunięte ze sklepu App Store – na przykład Twitterrific. Firma stojąca za tą aplikacją wystosowała jednak apel do swoich użytkowników, by nie składali oni wniosków o zwrot abonamentu, ponieważ spowoduje to jej bankructwo.
Źródło: Macrumours
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.