Pasjans z Windows ma 30 lat. Jest ciągle jedną z najpopularniejszych gier na świecie
Pasjans z Windows, jak można usłyszeć w żartach, potrafił zdestabilizować działanie niemal każdej organizacji. Aplikacja, którą napisał jeden człowiek, potrafiła zdekoncentrować nawet Billa Gatesa, który nie mógł odmówić sobie szybkiej rozgrywki. Ewentualnie kilku.
Pasjans z Windows, czyli Microsoft Solitaire, był często pierwszą grą komputerową, z jaką miało do czynienie starsze pokolenie w związku z falą komputeryzacji przedsiębiorstw i instytucji pod koniec XX wieku.
Aplikacja została stworzona z własnej inicjatywy przez Wesa Cherty, odbywającego w 1988 roku staż w Microsofcie, który za napisanie programu nie dostał ani centa dodatkowego wynagrodzenia. Program dostał jednak błogosławieństwo samego Billa Gatesa, który postanowił dodawać go domyślnie do systemu Windows.
Solitaire zadebiutował w Windows 3.0 i według założeń Microsoftu miał nie tylko dawać chwile wytchnienia od pracy, lecz także uczyć nowych użytkowników tajników używania myszy, w tym na przykład metody przeciągnij i upuść. Graficzny interfejs użytkownika był jeszcze stosunkowo młody i niezbyt rozpowszechniony, pomoc w jego opanowaniu była więc jak najbardziej potrzebna.
Z okazji 30. urodzin pasjansa Microsoft zaprezentował statystyki użytkowników. Okazało się, że pasjans z Windows jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie: każdego miesiąca gra w niego 35 mln osób.
Pasjans z Windows jedną z najpopularniejszych gier na świecie. 35 mln graczy miesięcznie
Microsoft Solitaire stanowił integralną część systemów Windows aż do pojawienia się wersji oznaczonej numerem 8.1. Decyzja ta nie spotkała się z entuzjazmem wśród użytkowników i gra wróciła do Windows 10 w postaci pakietu Microsoft Solitaire Collection .
Jest on dostępny do pobrania w sklepie Microsoft; korporacja sprawiła także mała niespodziankę i przygotowała wersje na smartfony z Androidem oraz iOS. W każdym przypadku gra jest darmowa.
Wirtualne karty kuszą 35 mln osób każdego miesiąca; pasjans z Windows uruchamiany jest w ponad 200 krajach, a więc praktycznie na całym świecie.
Jak zdradził Microsoft, każdego dnia wykonywane jest 100 mln rozdań. Korporacja nie podała na wszelki wypadek, czy są one rozgrywane w godzinach pracy i ile czasu zajmują.
Przez 30 lat pasjans z Windows szedł z czasem i osiągnięciami, zmieniając się wraz z powstawaniem nowych możliwości graficznych. Najbardziej wtajemniczeni gracze z największą nostalgią wspominają funkcję, która z gry została usunięta. Sekretny skrót klawiszowy przywoływał na ekran screen z arkuszu kalkulacyjnego. Opcja uratowała posadę niejednego miłośnika pasjansa z Windows.