Microsoft: Linux narusza naszą własność intelektualną

19 listopada 2006 0 przez Michał Tomaszkiewicz

Steve Ballmer – dyrektor zarządzający Microsoft – oświadczył, że w jego przekonaniu w Linuksie wykorzystano rozwiązania należące do korporacji z Redmond.
Ballmer dodał, że umowa z Novellem – producentem dystrybucji SUSE – ma zapewnić „odpowiedni zwrot ekonomiczny dla udziałowców spółki z tytułu wykorzystania innowacji należących do Microsoft”.

Głośne porozumienie między przedsiębiorstwami zakłada, że Novell zapłaci MS 40 milionów dolarów w zamian za obietnicę odstąpienia od dochodzenia na drodze prawnej odszkodowań za ewentualne naruszenie patentów Microsoft.

„Novell płaci nam za prawo przekazania swoim klientom, że każdy używający SUSE Linux jest należycie zabezpieczony” – powiedział Ballmer.

Umowa Microsoft z Novellem wywołała niepokój w środowisku otwartego oprogramowania. Część z nich ostrzegała, że porozumienie może zostać odebrane przez MS jako przyznanie się czołowego dystrybutora Linuksa do łamania patentów. Jak widać, przynajmniej częściowo mieli rację.

Ballmer nie zdecydował się podać szczegółów odnośnie swoich podejrzeń. Zasugerował jednak, że użytkownicy Linuksa – z wyłączeniem klientów Novella – prędzej czy później też będą musieli zapłacić za korzystanie z innowacji Microsoftu.

„Tylko klienci używające SUSE zapłacili odpowiednio za własność intelektualną Microsoft” – stwierdził Ballmer – „Chcemy zawrzeć podobną umowę z Red Hatem i innymi dystrybucjami. Porozumienie z Novellem nie ma praw wyłączności”.

„Nie wydaje nam się, żeby istniała potrzeba albo podstawa do nawiązywania współpracy analogicznej do związku Microsoft-Novell” – oznajmił Mark Webbink z Red Hat.

Społeczność odbiera rewelacje Ballmera jako klasyczny przykład rozsiewania FUD (fear, uncertainty, doubt – obawa, niepewność, zwątpienie) – strategii mającej odstraszyć od używania wybranego, konkurencyjnego produktu.

„Niech pozywa, jeśli jest przekonany że ma do tego podstawy” – powiedziała Pamela Jones, redaktor Groklaw.net zajmującego się kwestiami prawnymi w środowisku Open Source – „Domagamy się szczegółowego wyjaśnienia, która część linuksowego kernela narusza patenty Microsoft, aby developerzy mogli przeanalizować kod i udowodnić nieprawdziwość zarzutów bądź usunąć sporne rozwiązania”.


Źródło: Computerworld Australia