Linux z oficjalną obsługą procesorów Apple M1
Najnowsze wydanie jądra Linux 6.2 jest pierwszą wersją, która zawiera wsparcie dla urządzeń napędzanych przez niektóre z chipów Apple M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra. Dzięki temu można uruchomić niestandardowe kompilacje jądra na tych procesorach, a stało się to możliwe w dużej mierze dzięki wysiłkom ludzi związanych z projektem Asahi Linux.
Wsparcie dla krzemu Apple jest jeszcze w dużej mierze pracą rozwojową i nie wszystkie urządzenia wykorzystujące układy z serii M są obsługiwane przez jądro 6.2. Jest też wiele funkcji, którym brakuje jedynie podstawowego wsparcia lub, w niektórych przypadkach jak głośniki i touchpady, nie ma go wcale.
Linux nie będzie miał dostępu do Secure Enclave
Mimo to, jest to znaczący kamień milowy dla tego systemu operacyjnego na krzemie Apple. To, że Linux w ogóle działa na nowym sprzęcie Apple jest zarówno świadectwem zdolności adaptacyjnych jądra, jak i pomysłowości i talentu deweloperów oraz ludzi z projektu Asahi. Apple nie wspiera bezpośrednio, nie dokumentuje, ani nie dostarcza sterowników pozwalających na uruchomienie alternatywnego systemu operacyjnego na swoim sprzęcie. Nadal kontroluje też proces rozruchu i na przykład oprogramowanie układowe działające na procesorze Secure Enclave.
Dzięki bezpośredniemu wsparciu nie trzeba będzie używać kodu Asahi, aby uruchomić Linuksa na komputerach z procesorami M1. Teoretycznie każda dystrybucja z jądrem 6.2 może się uruchomić i pracować.
Wraz z rosnącym wsparciem producentów aplikacji dla Linuksa na procesory ARM, dostępność Linuxa na krzemie Apple będzie się w nadchodzącym roku tylko poprawiać.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.