Google Play drugim sklepem pod względem ilości szkodliwego oprogramowania
Amerykańska firma RiskIQ, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, opublikowała raport na temat bezpieczeństwa aplikacji mobilnych – 2019 Mobile App Threat Landscape Report. Z danych wynika, że Google Play znalazł się na podium wśród sklepów z aplikacjami, w których znajduje się największa liczba szkodliwych aplikacji. Warto od razu podkreślić, że Google bardzo skutecznie walczy z takimi aplikacjami i zredukował ich liczbę aż o 76% w stosunku do 2018 roku.
Jak wynika z opublikowanego raportu, użytkownicy w 2019 roku pobierali aplikacje z różnych sklepów ponad 200 miliardów razy, a wydali w nich przeszło 120 miliardów dolarów. Liczba aplikacji wciąż znacząco rośnie; w 2018 wydano 7,5 miliona nowych tytułów, a w 2019 baza powiększyła się o kolejnych 8,9 mln programów (to wzrost o ponad 18%).
Za największe wzrosty odpowiadają Chińczycy. Aż 40% nowych aplikacji pochodzi właśnie z Chin. Trzy najszybciej rosnące sklepy z aplikacjami także są sklepami chińskimi: to Apkgk (1,7 mln nowych aplikacji w 2019 roku), Apkpureco oraz Androidappsapk. Google Play jest dopiero na czwartym miejscu (714 tys. nowych aplikacji), a Apple App Store – na piątym (456 tys. nowych aplikacji).
Niestety wiele aplikacji, które trafiają do różnych sklepów, zawiera złośliwy kod. Programy nie realizują żadnej praktycznej funkcji poza wyświetlaniem reklam, ale są też znacznie groźniejsze – próbują wykradać dane użytkownika z jego urządzenia, otwierają “tylne furtki” (backdoory), umożliwiające przejęcie kontroli nad urządzeniem, wreszcie, szyfrują pliki i wymuszają wpłacenie okupu (ransomware). Większość takich aplikacji udaje się wyłapać, zanim trafią one do sklepów, ale sprytni twórcy ukrywają szkodliwy kod tak, by pierwotnie wydawało się, że aplikacja faktycznie wykonuje jakieś praktyczne zadania. Jej złośliwe komponenty uaktywniają się dopiero po instalacji na urządzeniu użytkownika.
Złośliwe aplikacje coraz częściej są wyłapywane
Narzędzie VirusTotal, które skanuje aplikacje, serwisy internetowe oraz pliki i buduje z nich “czarną listę”, na szczęście zanotowało znaczny spadek złośliwych aplikacji w 2019 roku. Było ich 171 tysięcy, czyli o 20% mniej niż w 2018 roku (213 tysięcy).
W 2018 do sklepu Google Play trafiło aż 109 tysięcy szkodliwych aplikacji. Na szczęście Google w minionym roku wdrożył skuteczne mechanizmy wykrywania złośliwych programów i zredukował ich liczbę aż o 76%. Oznacza to jednak, że wciąż z Google Play można było w 2019 roku pobrać ponad 25 tysięcy szkodliwych aplikacji.
Liderem w niechlubnym zestawieniu został sklep 9Game.com, w którym w 2019 roku dostępne były do pobrania prawie 62 tysiące szkodliwych aplikacji.
Trzecie miejsce, tuż za Google Play Store zajął sklep Zhushou. W pierwszej szóstce sklepów nie ma Apple App Store – to znak, że Apple skuteczniej eliminuje złośliwe aplikacje ze swojego sklepu.
Dziennikarz komputerowy od 1994 roku. Właściciel i redaktor naczelny portalu ITbiznes; prowadzący magazyn ITbiznes na antenie kanału telewizyjnego Biznes24; gospodarz programu poradnikowego „Cyfrowy Niezbędnik” na antenie kanału telewizyjnego Antena HD; gospodarz podcastów Elektrycznie Tematyczni o samochodach elektrycznych oraz Zrozumieć AI o sztucznej inteligencji. Współprowadzący podcast ITbiznes o technologiach w biznesie. Twórca bloga o pasjach Fabryka Pasji. Założyciel, redaktor naczelny i były właściciel portalu PCLab.pl. Założyciel i były redaktor naczelny serwisów AGDLab.pl, Softonet.pl. Były redaktor naczelny serwisów PC.com.pl i Technowinki.onet.pl.