Canva drastycznie podnosi ceny – nawet 300 procent więcej za pakiet Teams
Canva, znana platforma do projektowania graficznego, zapowiedziała drastyczny wzrost cen subskrypcji dla użytkowników planu Canva Teams, który wspiera pracę zespołową. Od przyszłego roku, niektórzy użytkownicy mogą spodziewać się podwyżki cen o ponad 300%. W Stanach Zjednoczonych subskrypcja dla pięciu osób wzrośnie ze 120 do 500 dolarów rocznie, choć w pierwszym roku zastosowany będzie 40-procentowy rabat, obniżający cenę do 300 dolarów.
W Australii cena za pięcioosobowy zespół wzrośnie z 480 AUD (około 323 USD) do 2 430 AUD (około 1 636 USD) rocznie. Nowa struktura cenowa, wprowadzona we wrześniu, obejmie także dotychczasowych klientów, którzy wcześniej korzystali z niższych stawek.
Canva milczy na temat Polski, ale i nas pewnie nie ominą podwyżki
Firma tłumaczy podwyżki rozszerzoną ofertą produktową, w tym nowymi narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji (AI), takimi jak generator obrazów na podstawie tekstu Magic Media oraz narzędzie do rozszerzania tła Magic Expand. Canva stara się jednocześnie przekształcić z platformy dla profesjonalistów z dziedziny projektowania i marketingu w bardziej wszechstronne środowisko pracy.
Wzrost cen wywołał oburzenie wśród użytkowników, z których wielu zapowiedziało rezygnację z subskrypcji i przejście na konkurencyjne oprogramowanie, takie jak Adobe. Podwyżki zbiegają się z zakupem przez Canvę firmy stojącej za oprogramowaniem Affinity oraz z planami publicznej emisji akcji w USA w 2026 roku. Nowe ceny dotyczą głównie planu Teams, natomiast subskrypcje Pro i Enterprise pozostają bez zmian.
Smaczku całej informacji dodaje fakt, że użytkownicy dowiadują się o podwyżkach z maila, a sama firma na swoich stronach milczy. Dość dziwny to sposób na komunikowanie ważnych informacji.
Źródło: The Verge
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.