Tajwański TSMC i inni producenci układów scalonych czekają na sprzęt nawet 18 miesięcy
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSMC) i jego główni rywale muszą się liczyć z coraz dłuższym czasem oczekiwania na kluczowy sprzęt do produkcji układów scalonych.
Jak donosi Nikkei, producenci maszyn i sprzętu do produkcji półprzewodników, w tym Applied Materials, KLA, Lam Research i ASML poinformowali producentów układów scalonych, że czas oczekiwania na niektóre urządzenia może wynieść nawet 18 miesięcy. Źródła podają, że producenci narzędzi borykają się z niedoborem soczewek, zaworów i pomp do mikrokontrolerów, tworzyw sztucznych i a nawet modułów elektronicznych.
Zapotrzebowanie na maszyny do produkcji układów scalonych jest duże, ponieważ TSMC, United Microelectronics Corp. (UMC), Samsung Electronics i Intel planują budowę nowych fabryk. Producenci układów scalonych obawiają się, że długi czas oczekiwania na sprzęt może wpłynąć na plany uruchomienia zakładów, dlatego TSMC, UMC i Samsung wysłały swoich, aby porozmawiali z producentami sprzętu.
TSMC obawia się opóźnień
Średni czas oczekiwania na maszyny, który przed pandemią wynosił około 4 miesięcy, wydłużył się w 2021 roku do 10-12 miesięcy. Dziś przykładem może być firma KLA, która każe czekać nawet 20 miesięcy na swoje urządzenia służące do testowania chipów.
W skrajnym przypadku dostawy sprzętu do produkcji podłoży mogą obecnie trwać nawet 30 miesięcy, powiedział prezes firmy Unimicron, największego na świecie producenta podłoży do układów scalonych.
TSMC obawia się, że opóźnienia w dostawach sprzętu mogą wpłynąć na harmonogramy produkcji w fabrykach na Tajwanie, w USA i Japonii – donoszą źródła Nikkei.
Długie terminy realizacji zamówień zbiegają się w czasie z momentem, gdy najwięksi producenci układów scalonych na świecie starają się zwiększyć moce produkcyjne w związku z trwającym globalnym kryzysem na rynku układów scalonych. Niedobory pogłębiają się również, bo niektóre kraje starają się wzmocnić swój krajowy potencjał w zakresie produkcji układów scalonych.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.