TSMC przeznaczy 100 mld dolarów na inwestycje
W ciągu najbliższych 3 lat TSMC wyda na inwestycje około 100 mld dolarów. Firma planuje rozwój w dziedzinie badań i modernizacji technologii, aby utrzymać przewagę nad konkurencją. Zwiększenie mocy produkcyjnych będzie drugim z priorytetów. Mimo pracy na 100% możliwości od 12 miesięcy Tajwańczycy nie są w stanie zaspokoić popytu.
C.C. Wei – dyrektor zarządzający powiedział, że firma rozpoczęła już kampanię rekrutacyjną i planuje zatrudnienie „tysięcy” nowych pracowników. Ruszyło też nabywanie gruntów i zakup sprzętu na potrzeby przeszłych inwestycji. TSMC oczekuje, że popyt na technologie 5G oraz wysokiej wydajności procesory utrzyma się po ustaniu zagrożenia pandemicznego, które przyspieszyło proces transformacji globalnej gospodarki.
TSMC pracuje już nad procesem 2 nm
Na konferencji, która odbyła się w połowie stycznia, wiceprezes TSMC i dyrektor finansowy Wendell Huang powiedział, że firma wyda od 25 do 28 miliardów dolarów w 2021 roku. Stwierdził też, że 80% tej kwoty przeznaczą na prace nad technologiami 3, 5 i 7 nm. Reszta trafi do działów zajmujących się integracją układów scalonych i rozwojem nowych procesów.
W drugim kwartale zeszłego roku w masowej produkcji stosowany jest proces 5 nm, a już za rok planuje się uruchomienie technologii 3 nm. TSMC, które ma aż 50% udziału w światowym rynku produkcji wafli krzemowych, rozpoczęło również rozwój jeszcze bardziej zaawansowanego procesu 2 nm.
IC Insights, amerykańska firma doradcza, w niedawno opublikowanym raporcie stwierdziła, że USA, UE i Chiny czekają spore wydatki, aby dogonić TSMC i koreańskiego Samsunga. Chodzi o przynajmniej 30 mld dolarów rocznie przez najbliższych 5 lat na każdym z tych rynków, a i to starczy tylko na wyrównanie stawki. Przegonienie obu gigantów jest jednak raczej mało prawdopodobne. Nie dziwi jednak fakt, że największe gospodarki świata chcą się uniezależnić, przynajmniej częściowo, od dostaw z Tajwanu i Korei Południowej. Ostatnie braki układów scalonych dotknęły wiele branż i przyczyniły się do poważnych strat dużych firm, a to – z powodu mniejszych wpływów podatkowych – nie podoba się rządom.
Źródło: Focus Taiwan
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.