Texas Instruments dostanie 1,6 mld dolarów w ramach ustawy CHIPS and Science Act
Firma Texas Instruments (TI) wraz z Departamentem Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosiła przyznanie do 1,6 miliarda dolarów dofinansowania w ramach amerykańskiej ustawy CHIPS and Science Act. Środki te wesprą prace związane z budową trzech nowych fabryk 300-milimetrowych wafli półprzewodnikowych w Teksasie i Utah. Dodatkowo TI szacuje, że dzięki przysługującemu odpisowi podatkowemu (Investment Tax Credit) od Departamentu Skarbu USA otrzyma od 6 do 8 miliardów dolarów ulgi na kwalifikowane inwestycje w sektorze produkcyjnym.
Realizacja tych projektów ma zostać zakończona do 2029 roku i obejmuje między innymi:
- Prace nad pomieszczeniami typu cleanroom oraz instalacje wyposażenia w fabryce SM1 w Sherman w stanie Teksas,
- Budowę „powłoki” drugiej fabryki SM2 w tym samym mieście,
- Rozbudowę i wyposażenie pomieszczeń cleanroom w drugim zakładzie w Lehi (LFAB2) w stanie Utah.
Fabryki Texas Instruments to 2 tysiące miejsc pracy
Szacuje się, że trzy nowe fabryki stworzą 2 tysiące miejsc pracy bezpośrednio w TI oraz tysiące kolejnych u podwykonawców. Firma przewiduje także dofinansowanie o wartości do 10 milionów dolarów na programy rozwoju kadry pracowniczej w obu stanach.
Jako największy w Stanach Zjednoczonych producent układów analogowych i systemów wbudowanych, TI jest wyjątkowo dobrze przygotowane do zapewnienia niezawodnej, wielkoskalowej i niskokosztowej produkcji 300-milimetrowych wafli półprzewodnikowych – powiedział Haviv Ilan, prezes i dyrektor generalny Texas Instruments.
Rosnąca liczba urządzeń elektronicznych zależy od naszych kluczowych chipów, dlatego doceniamy wsparcie rządu USA w dalszym wzmacnianiu ekosystemu półprzewodników.
Nowe zakłady w Teksasie i Utah każdego dnia będą produkować dziesiątki milionów układów analogowych oraz do systemów wbudowanych, z przeznaczeniem dla sektorów motoryzacyjnego, przemysłowego, elektroniki osobistej i telekomunikacji. Fabryki będą w pełni zasilane ze źródeł OZE, a TI deklaruje, że dąży do osiągnięcia 70-procentowego poziomu ponownego wykorzystania wody. Wszystkie nowe obiekty mają również spełniać normy LEED Gold, co potwierdzać ma zaangażowanie firmy w zrównoważoną, odpowiedzialną produkcję.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.