Globalna sprzedaż układów scalonych w 2021 r. osiągnęła rekord
Semiconductor Industry Association (Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników) twierdzi, że globalna sprzedaż układów scalonych wzrosła o 26,2 proc. rok do roku i osiągnęła rekordowe 555,9 mld USD. Co ważne, prognoza na rok 2022 przewiduje dalszy wzrost produkcji i sprzedaży.
„W 2021 r., w obliczu trwającego globalnego niedoboru układów scalonych, firmy półprzewodnikowe znacznie zwiększyły produkcję do bezprecedensowych poziomów, aby sprostać stale wysokiemu popytowi, co doprowadziło do rekordowej sprzedaży układów scalonych i sprzedanych jednostek. Przewiduje się, że w nadchodzących latach popyt na produkcję półprzewodników znacznie wzrośnie, ponieważ chipy zostaną jeszcze silniej osadzone w podstawowych technologiach obecnych i przyszłych. Aby zapewnić większą produkcję i innowacyjność półprzewodników w Ameryce w perspektywie długoterminowej, rząd USA musi szybko sfinansować inwestycje CHIPS Act w badania, projektowanie i produkcję półprzewodników w ramach ponadpartyjnego ustawodawstwa dotyczącego konkurencyjności. Takie postępowanie znacznie wzmocni amerykańską gospodarkę, bezpieczeństwo narodowe, infrastrukturę krytyczną, łańcuchy dostaw i przywództwo technologiczne” – powiedział John Neuffer, prezes i dyrektor generalny SIA.
Globalna sprzedaż układów scalonych w 2021 r. osiągnęła rekord
Okazuje się, że w 2021 roku globalna sprzedaż układów scalonych wyniosła około 1,15 bln układów scalonych, co przekłada się na aż 555,9 mld dolarów zarobku. Oznacza to wzrost o 26,2 proc. rok do roku.
Producenci układów scalonych nadal zwiększają swoje zdolności produkcyjne w celu zaspokojenia popytu i zażegnania problemów producentów elektroniki użytkowej oraz samochodów, którzy najbardziej ucierpieli z powodu ich niedostatku.
Największymi producentami układów scalonych pozostają nadal Taiwan Semiconductor Manufacturing, Samsung Electronics i Intel Corp, które poczyniły odpowiednie inwestycje, rozbudowując swoje fabryki, stawiając nowe linie produkcyjne i wykupując zakłady innych firm.
W ujęciu regionalnym sprzedaż na rynku obu Ameryk odnotowała największy wzrost (27,4 proc.) w 2021 r. Chiny pozostały największym indywidualnym rynkiem półprzewodników ze sprzedażą na tym rynku w wysokości 192,5 mld USD w 2021 r., co stanowi wzrost o 27,1 proc.
W 2021 r. roczna sprzedaż wzrosła również w Europie (27,3 proc.), Azji i Pacyfiku/Wszystkie pozostałe (25,9 proc.) i Japonii (19,8 proc.). Sprzedaż w grudniu 2021 r. wzrosła w porównaniu z listopadem 2021 r. w obu Amerykach (5,2 proc.), Chinach (0,8 proc.), Europie (0,3 proc.) i regionie Azji i Pacyfiku/Wszystkie pozostałe (0,1 proc.), ale nieznacznie spadła w Japonii (- 0,3 proc.).
Źródło: SIA
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.