Chiński SMIC twierdzi, że krajowy popyt na chipy zrównoważy ryzyko nadpodaży
Chińska firma Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC) twierdzi, że nie jest zaniepokojona nadpodażą w przemyśle układów scalonych. Nadal zwiększa moce produkcyjne, jednocześnie informując, że popyt krajowy będzie izolować ją od wszelkich globalnych wpływów.
Zhao Haijun, dyrektor chińskiego producenta układów scalonych, powiedział, że krajowy przemysł technologiczny chce przenieść przynajmniej części produkcji układów scalonych do Chin, aby stworzyć bardziej odporny i bezpieczny łańcuch dostaw.
Być może wystąpi nadpodaż dla określonej technologii produkcji chipów, ale ze względu na silny popyt na rodzimą produkcję, możemy uniknąć ryzyka. Nasi klienci zaopatrują producentów elektroniki, a oni chcą mieć regionalny łańcuch dostaw i potrzebują zdolności produkcyjnych w Chinach – powiedział Zhao inwestorom w piątek rano.
Nasze zdolności produkcyjne są nadal dalekie od zaspokojenia nawet 10% ich popytu – dodał.
Słowa dyrektora wykonawczego zbiegły się z informacją, że SMIC odnotował rekordowe przychody i zyski za rok 2021, a także rekordowe wyniki kwartalne za okres od października do grudnia, pomimo tego, że znajduje się na amerykańskiej czarnej liście.
SMIC buduje aż trzy fabryki
Zhao omówił kwestię potencjalnego niedoboru w branży, ponieważ większość globalnych producentów chipów, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Samsung, Intel i GlobalFoundries, uruchomiły gargantuiczne plany rozbudowy mocy produkcyjnych, aby złagodzić obecny niedobór chipów.
Sam SMIC buduje trzy fabryki układów scalonych – w Szanghaju, Pekinie i Shenzhen – aby potroić swoje moce produkcyjne. Zakłady te nie będą miały wpływu na ogólną zdolność produkcyjną chińskiego rynku, biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki udział firmy, wynoszący około 6% – powiedział Zhao.
Chiński producent układów scalonych odnotował ponad 107% wzrost zysku netto w stosunku rocznym do kwartalnego rekordu w wysokości 533,7 mln USD w okresie od października do grudnia, podczas gdy jego przychody wzrosły o 61,1% rok do roku do 1,58 mld USD. Marża brutto firmy osiągnęła rekordowy poziom 35%, w porównaniu do 18% rok wcześniej i 33,1% w kwartale od lipca do września. Wszystko dzięki wyższej średniej cenie sprzedaży i lepszemu asortymentowi produktów. SMIC informuje jednocześnie, że firma otrzymała w tym czasie 126,1 mln dolarów w ramach finansowania rządowego.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.