Samsung doinwestuje fabrykę w Wietnamie kwotą 920 mln dolarów
Samsung dołoży 920 milionów dolarów do swoich inwestycji w Wietnamie. Ten azjatycki kraj, według tamtejszego rządu, jest źródłem połowy elementów do globalnej produkcji smartfonów firmy – płytek PCB, modułów aparatów oraz innych części.
Rząd prowincji Thái Nguyên poinformował, że przyznał Samsung Electro-Mechanics Vietnam certyfikat pozwalający na zwiększenie kapitału do 2,27 mld dolarów. Dodatkowa inwestycja ma być przeznaczona na rozwój produkcji komponentów dla urządzeń mobilnych, w tym modułów czujników dotykowych, silników liniowych i obiektywów.
Koreański gigant jest największym inwestorem zagranicznym i eksporterem w Wietnamie, z fabrykami w całym komunistycznym kraju, od Bắc Ninh gdzie produkowane są podzespoły dla Apple, do Saigon Hi-Tech Park – zakładów produkujących lodówki i pralki.
Samsung porozumiał się z komunistycznymi władzami
Z takim zapleczem SEMV dołoży starań, aby przyciągnąć jeszcze wiele projektów z Samsung Company w Korei Południowej – słyszymy w przemówieniu zamieszczonym na stronie internetowej władz Thái Nguyên.
Jako alternatywa dla sąsiednich Chin, Wietnam przyciągnął nowe inwestycje technologiczne od takich firm jak Intel, Foxconn i LG, ale wiele z nich, w tym Samsung, stanęło w obliczu bezprecedensowych przestojów w łańcuchu dostaw, począwszy od maja 2021 r., kiedy uderzyła najbardziej śmiercionośna fala COVID-19 w kraju. Teraz jednak, gdy większość Wietnamczyków jest zaszczepiona, jest mało prawdopodobne, aby kraj ponownie wymagał od pracowników spania w fabrykach, jak to miało miejsce zeszłego lata.
Rząd Thai Nguyen poinformował, że Samsung zatrudnia 6 585 osób w północnej prowincji poza Hanoi i wykorzysta część dodatkowego kapitału do finansowania mieszkań dla pracowników. Zacytował jednocześnie Kim Sang Nama, dyrektora generalnego SEMV i jego podziękowanie dla lokalnego rządu za szybkie zatwierdzenie inwestycji.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.