Salcomp, dostawca Apple, zwiększy zatrudnienie w Indiach do 25000 osób
Fińska firma Salcomp, dostawca ładowarek i innych części dla Apple, planuje podwojenie liczby pracowników w Indiach do 25 000, w ciągu najbliższych trzech lat. Jak informuje jeden z jej dyrektorów, pomoże to w osiągnięciu celu, jakim jest roczny przychód w tym kraju w wysokości co najmniej 2 do 3 mld USD do 2025 r.
Apple przesuwa produkcję z dala od Chin po lockdownach związanych z COVID-19, a także z powodu rosnących napięć handlowych i geopolitycznych między Pekinem a Waszyngtonem. Firma stawia na Indie i w ślad za Wistronem, który już w 2017 roku rozpoczął tam montaż iPhone’ów, oczekuje, że swoje zakłady przeniesie tam też Foxconn. Wpływ na tę decyzję mają też władze, które naciskają, aby produkcja sprzedawanych na tym rynku smartfonów odbywała się lokalnie.
Cały łańcuch dostaw szuka teraz alternatyw, a Indie mają szansę być jedną z najlepszych – powiedział dziennikarzom Sasikumar Gendham, dyrektor zarządzający Salcomp Manufacturing India.
Każdy wie, że cały świat był zależny od tego jednego narodu [Chin] przez kilka ostatnich dekad i nadszedł czas, aby naprawdę zdywersyfikować rynek – dodał.
Salcomp przejął zakład Nokii
Salcomp, w swoim zakładzie w Chennai, zatrudnia obecnie około 12 000. Produkuje tam głównie ładowarki, ale także inne części do smartfonów. Prace w zakładzie rozpoczęto w 2020 roku, tuż po przejęciu go od fińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Nokia.
Gendham powiedział również, iż oczekuje, że biznes w Indiach wygeneruje co najmniej 2 do 3 miliardów dolarów przychodów do 2025 roku – dziś jest to 484 miliony dolarów.
Analitycy J.P.Morgan oszacowali w zeszłym roku, że za dwa lata jedna czwarta wszystkich produktów Apple będzie wytwarzana poza Chinami. Obecnie jest to tylko 5%. Amerykański gigant chce, aby w przyszłości Indie były bazą dla 25% jego produkcji.
Salcomp informuje jednocześnie, że tworzy kompleks mieszkaniowy z obiektami rozrywkowymi i edukacyjnymi dla około 15 000 osób.
Źródło: Times of India
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.