Rewolucja technologiczna w zarządzaniu łańcuchem dostaw – szanse i zagrożenia
Według najnowszych prognoz, rynek zarządzania łańcuchem dostaw dynamicznie się rozwija, stając się jednym z najbardziej ekspansywnych sektorów biznesowych. Jego wartość w 2022 roku osiągnęła 25,74 miliardów USD, a prognozy wskazują, że do 2032 roku może wynieść do 72,1 miliardów USD, co daje skumulowany roczny wzrost na poziomie 10,9 proc.
Rozwój chmury obliczeniowej w logistyce
Firma analityczna Gartner podaje, że 69 proc. liderów zarządzania logistyką inwestuje w cyfryzację, dążąc do dostosowania funkcji łańcucha dostaw do cyfrowej rzeczywistości.
Z badania przeprowadzonego przez McKinsey wynika, że przeciętny łańcuch dostaw jest zdigitalizowany w 43 proc. Firmy, które agresywnie inwestują w cyfryzację, mogą spodziewać się imponującego wzrostu zysków i przychodów. Szacuje się, że rocznie może to być nawet 3,2 proc. Świetnie pokazuje to, że głęboka i powszechna cyfryzacja jest niezbędna dla rozwoju organizacji – komentuje Robert Czarniewski, CFO i wiceprezes Polcom.
Chmurowe przetwarzanie danych pozwala na integrację informacji z różnych źródeł i ułatwia współpracę między poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. To z kolei umożliwia szybszą reakcję na nieprzewidziane zdarzenia oraz lepsze zarządzanie magazynem. Według Statista, globalny rynek oprogramowania do zarządzania łańcuchem dostaw ma osiągnąć 25 miliardów USD do 2028 roku.
Cyberzagrożenia w zarządzaniu łańcuchem dostaw
Postęp cyfryzacji niesie ze sobą nowe wyzwania, w tym rosnącą liczbę cyberataków. Statista prognozuje, że globalne koszty cyberprzestępstw wzrosną z 8,44 miliardów USD w 2022 roku do 23,84 miliardów USD do 2027 roku. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia skuteczniejszych narzędzi ataku, a wykradanie danych dostępowych staje się jednym z najpopularniejszych sposobów działania.
Małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na ataki ransomware. W 2021 roku ponad 80 proc. ataków tego typu skierowano na firmy zatrudniające mniej niż 1000 pracowników, a 37 proc. ofiar wśród małych firm zatrudniających do 100 osób padło ofiarą tego typu ataku.
Strategia cyberbezpieczeństwa
Chmura obliczeniowa może stanowić kluczowy element strategii cyberbezpieczeństwa łańcucha dostaw. Szczególnie w połączeniu z innowacyjnymi usługami, takimi jak backup as a service czy SOC as a service, które wzmacniają odporność na ataki, jednocześnie pozostając ekonomicznie uzasadnionymi w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań on-premise. Niezwykle istotnym aspektem bezpieczeństwa w chmurze jest również szyfrowanie danych oraz ochrona przed atakami DDoS – mówi Anna Kulikowska, Dyrektor Działu Sprzedaży w Polcom.
Zabezpieczeniem przed skutkami ataku jest także Business Continuity Plan, obejmujący procedury odzyskiwania danych, przywracania systemów oraz kontynuacji działalności biznesowej w sytuacji awarii lub ataku. Pozwala to na minimalizowanie ryzyka strat finansowych i reputacyjnych oraz szybkie przywrócenie normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa po incydencie.
Cyfryzacja otwiera nowe możliwości i wyzwania dla zarządzania łańcuchem dostaw. Aby skutecznie wykorzystać potencjał technologiczny, firmy muszą nieustannie dostosowywać się do zmieniających się warunków i inwestować w innowacyjne rozwiązania, a także współpracować z partnerami biznesowymi i dostawcami, aby zapewnić spójność i ciągłość działania całego łańcucha dostaw.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.